Kış aylarında en çok uçuş İstanbul'da yapıldı

Kış aylarında uçak bileti alanların yüzde 42’si İstanbul uçuşlarını kullandı. Uçuşlar sayılarında İstanbul’u, İzmir, Ankara ve Antalya takip etti.

Kış aylarında en çok uçuş İstanbul'da yapıldı


Pandemi nedeniyle seyahate çıkacak olanlar planlarını ertelemek zorunda kaldı. Uçak ve otobüs bileti sitesi Enuygun, kullanıcılarının kış aylarındaki tercihlerini inceledi. Sitenin aralık, ocak ve şubat ayları değerlendirmesine göre; ülke genelinde seyahatlerin genelini İstanbullular yaptı, en çok tercih edilen yerlerse koronavirüs önlemlerini alan oteller oldu. Pandemi ve devam eden tedbirler nedeniyle kış aylarında da seyahatler ertelendi. Enuygun’un kış ayları seyahat analizine göre, aralık, ocak ve şubat aylarında kullanıcılar en çok İstanbul kalkışlı ya da inişli uçuşları seçti. Kış aylarında uçak bileti alanların yüzde 42’si İstanbul uçuşlarını kullandı. İstanbul’u, ortalama yüzde 7 ile İzmir, Ankar ve Antalya illeri izledi.

KORONAVİRÜS ÖNLEMİ ALAN OTELLER TERCİH EDİLDİ

Kış ayları analizinde, kullanıcıların otel konaklamasında en çok koronavirüs önlemi alan otelleri tercih ettiği ortaya çıktı. Enuygun’dan otel araması yapanların yüzde 23’ü Koronavirüs önlemi alan otelleri tercih ederken, bunu yüzde 15 ile şehir otelleri, yüzde 6 ile SPA ve yüzde 5 ile balayı otelleri takip etti.


YURT DIŞI UÇUŞLARI SIFIRLANDI

Birçok ülkenin PCR testi istemesi, karantina zorunluluğunda bırakması hatta sınırlarını uçuşlara kapaması gibi sebepler yüzünden kış aylarında yurt dışı seyahatleri gerçekleştirilemedi. Kış aylarında yurt dışı uçuşlarının neredeyse sıfırlandığını belirten Enuygun Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Yurt dışına turistik hatta iş amaçlı da olsa seyahat etmek neredeyse imkansızlaştı. Birçok ülke zorunlu karantina uyguluyor bir ya da birkaç kez PCR testi istiyor, hatta vize vermiyor. Transit uçuşlarda bile birkaç saatlik beklemeyi kabul etmeyip transit vizesi vermiyor. Hal böyle olunca da yurt dışı seyahatlerimizi askıya aldık. Az da olsa yurt dışına gidenler ise bir dönem PCR testi istemeyen hatta vize de istemeyen Sırbistan, Makedonya gibi Balkan ülkelerini tercih etti” dedi.

YAZ TATİLİ PLANLAMALARI BAŞLADI

Yaz aylarına dair umutlu olduklarını söyleyen Tuğba Hacıbayramoğlu, “Aşı çalışmalarının büyük bir hızla devam ettiği şu günlerde kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağı Mart ayı sonrası ve yaz aylarında seyahat konusunda daha esnek olacağımız bir yaz tatilini hayal ediyoruz. Enuygun kullanıcıları şimdiden haziran, temmuz ve ağustos ayları için seyahat aramalarına başladı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER