Küresel fintech yatırımları geriledi

Küresel fintech yatırımları geriledi

KPMG tarafından hazırlanan “Pulse of Fintech” raporuna göre; ‘fintech’e yapılan küresel yatırım, 2021 yılının ilk yarısında 3 bin 372 işlem ile 111,2 milyar dolar seviyesinde iken 2022 yılının ilk yarısında 2 bin 980 işlem ile 107,8 milyar dolara geriledi.

KPMG’nin yılın ilk yarısında küresel çapta fintechlere yatırımları mercek altına aldığı raporu şöyle:

“FİNTECH YATIRIMLARI VE İŞLEM SAYISI DÜŞTÜ”

“Hem finteche yapılan toplam küresel yatırım miktarı hem de fintech yatırımlarında işlem sayısı, 2021 yılının ilk yarısı ile 2022 yılının ikinci yarısı arasında düşüş kaydetti. Fintech yatırımları Amerika ve EMEA bölgelerinde düşerken Asya-Pasifik bölgesinde, özellikle Avustralya merkezli Afterpay'in Block tarafından 27,9 milyar dolara satın alınması da dahil olmak üzere birkaç büyük M&A işleminin bir sonucu olarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. 2022 yılının ilk yarısında fintech yatırımlarında en büyük payı 43,6 milyar dolar ile ödemeler alanı oluştururken bunu 14,2 milyar dolar ile kripto takip etti.

“ASYA-PASİFİK’TE FİNTECH 1 YILLIK YATIRIMLARI REKOR KIRDI”

Toplam fintech yatırımı ve işlem hacmi hem Amerika hem de EMEA bölgelerinde azalırken Asya-Pasifik bölgesinde, işlem sayısındaki düşüşe rağmen yeni bir yıllık fintech yatırımı rekoru kırıldı. Afterpay'in Block tarafından 27,9 milyar dolara satın alınması, fintech sektörüne bu yılın ilk yarısında yapılan en büyük yatırım oldu.

Yeni Asya-Pasifik rekoru üç büyük M&A işleminden kaynaklandı: Avustralya merkezli Afterpay'in Block tarafından 27,9 milyar dolara satın alınması, Japonya merkezli Yayoi'nin KKR tarafından 2,1 milyar dolara satın alınması ve Avustralya merkezli fintechler Superhero ve Swiftx'in 1 milyar dolara birleşmesi.

“BİRÇOK ÜLKEDE YATIRIMLAR AZALDI”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan KPMG Türkiye Dijital Finans ve Fintech Lideri ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk, şunları kaydetti:

“2021 yılının sonunda fintech piyasasında yaşanan iyimserlik ortamı, 2022 yılının ilk yarısında, Rusya-Ukrayna çatışması, devam eden tedarik zinciri zorlukları, yükselen enflasyon ve faiz oranlarıyla ilgili belirsizliklerin hem kamu hem de özel şirketleri olumsuz etkilemesiyle hızla durgunluk endişelerinin ortaya çıktığı bir ortama dönüştü. Beklenmeyen olayların yarattığı ortam içerisinde geçtiğimiz altı ay boyunca fintech sektöründe yaşananlara baktığımızda, özellikle bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde birçok ülkede yatırımların azaldığına şahit olduk. 2022 yılının ikinci yarısına girerken de yatırımcıların giderek daha fazla gelir artışına, kârlılığa ve nakit akışına odaklanmasıyla piyasadaki zorlukların devam etmesi bekleniyor. Ancak olgun sektörlerin konsolidasyon görmesi ve değerlemeler üzerinde aşağı yönlü baskının olduğu ortamda yatırımcıların cazip fırsatlar araması nedeniyle birleşme ve satın alma faaliyetleri büyümek için iyi bir konumda bulunuyor.

“AVRUPA REKOR SEVİYEDE GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIMI ÇEKTİ”

Küresel çapta girişim sermayelerinin (VC) yatırımları geçen yılın ilk yarısında 66,5 milyar dolar iken bu yılın ilk yarısında 52,6 milyar dolara gerilese de 2021 yılı hariç bırakıldığında gücünü korumaya devam ediyor.

Amerika kıtası 27,2 milyar dolar ile en büyük VC finansmanını çekerken EMEA, 2022 yılının ilk yarısında dünyanın en büyük iki fintech turunun (Almanya merkezli Trade Republic'in 1,1 milyar dolarlık ve İngiltere merkezli checkout.com'un 1 milyar dolarlık finansmanı) öncülüğünde 16,6 milyar dolar ile yeni bir rekor düzeyde finansman çekti. Asya-Pasifik bölgesindeki fintech odaklı VC yatırımları ise 8,7 milyar dolarla oldukça düşük seviyede kaldı.

“ÖDEMELER ALANI YATIRIMCILARIN GÖZDESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Yatırımcılar, 2022 yılının ilk yarısında ödemeler alanına yatırım yapmayı sürdürdü ve ödeme odaklı şirketlere 43,6 milyar dolar yatırım yaptı. Bununla birlikte artan makroekonomik zorluklar göz önüne alındığında, ödemeler alanındaki yatırımların, özellikle erken yatırım işlemleri açısından bu yılın ikinci yarısında biraz azalabileceği öngörülüyor. Birleşme ve satın alma faaliyetlerinin ise ödeme şirketlerindeki konsolidasyonun artması nedeniyle güçlü kalması bekleniyor.

“BLOK ZİNCİRİ VE KRİPTO ALANINDA HÂLÂ BÜYÜK FIRSATLAR GÖRÜLÜYOR”

Kripto dünyası 2022 yılının ilk yarısında önemli zorluklar yaşarken kripto odaklı şirketler, haziran ayında Almanya merkezli Trade Republic'in aldığı 1,1 milyar dolarlık finansman da dahil olmak üzere 14,2 milyar dolarlık yatırım aldı.”

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER