Kuzu karkas alım fiyatı 90 TL/kg’a çıktı

Kuzu karkas alım fiyatı  90 TL/kg’a çıktı

Et ve Süt Kurumu (ESK), kuzu karkas alım fiyatını kilo başına 88 TL’den 90 TL’ye yükselttiğini açıkladı. Ancak artış, üreticinin beklentisinin altında kaldı. Üreticiler, kuzu karkas alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep etmişti. 

ESK, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler aldığını, alınan kararların piyasanın düzenlenmesine yönelik olduğunu duyurdu. Kararların hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak için alındığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“ESK, piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler almıştır. Bu kapsamda;

- Kuzu karkas alım fiyatı 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkmıştır.

- İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı en az 92 TL/kg olarak belirlenmiştir.

- Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada 85 TL/kg’dan ortalama 90-95 TL/kg’a yükselmiştir.

- Piyasa fiyatları kurumumuzca günlük olarak takip edilmektedir.

- ESK, bugünden (08.08.2022) geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da 82 TL/kg’dan primlerle 90 TL/kg’a çıkarmıştır.

ESK’nın piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirler hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak içindir.

Bu bağlamda, ESK’nın indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz.”

FİYATLAR ÜRETİCİNİN BEKLENTİSİNİN ALTINDA

Ancak yapılan artış, üreticinin beklentisinin altında kaldı. Üreticiler, kuzu karkas et alım fiyatının en az 100 lira olmasını talep etmişti. 

BAKAN KİRİŞCİ: YENİ NESLİ KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİNE YÖNELENDİRİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de dün Aksaray’daki Sektör Temsilcileri Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, ESK aracılığıyla küçükbaş hayvan etinde yüzde 25’lik bir indirime gittiklerini açıklamıştı.

Kirişci, yeni neslin küçükbaş hayvan etine yönlendirmeye çalıştıklarını belirterek, "Küçükbaş hayvan yetiştiricisinden aldığımız hayvan eti fiyatlarıyla ilgili herhangi bir indirme gitmedik. Biz, oradan elde etmiş olduğumuz etin vatandaş tarafından tüketimi aşamasında yüzde 25 indirimi getirdik. Biz, aslında küçükbaş hayvan üreticisine iyilik yapıyoruz. Bunu speküle edenler bilsinler ki bu devlet gerektiğinde her türlü tedbirleri almıştır ve alacaktır" demişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2022, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER