Ramazan öncesi israf uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de ortalama günde 6 ila 8 milyon ekmeğin çöpe atıldığını belirterek, vatandaşlara özellikle Ramazan ayında gıda israfına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Ramazan öncesi israf uyarısı

Palandöken, şunları söyledi:

“DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİ AÇLIKLA MÜCADELE EDERKEN 8 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR: Ramazan ayı, israfın en aza indirilmesiyle ilgili insanların daha dikkatli olacağı bir ay. Ramazan ayı, iştahlarımızın biraz daha arttığı günler olarak sayılıyor. En başta nimet diye kabul ettiğimiz ekmek, ülkemizde günde 100 milyona yakın üretiliyor. Bunun neredeyse 6 ila 8 milyonu çöpe gidiyor. Halbuki dünyanın birçok ülkesi açlıkla mücadele ediyor. Ekmek sofraların olmazsa olmazı ama ramazan ayında tabii yiyeceğimiz kadar tüketmeli hem de bu nimetin çöpe gitmesinin önüne geçmemiz lazım.

KİŞİ BAŞI 93 KİLO GIDA ÇÖPE ATILIYOR: Birleşmiş Milletler'in hesap ettiği yıllık ortalama insanların kişi başına çöpe attıkları gıda maddeleri, sebzesi, meyvesi, eti; aklınıza gelebilecek tüm ürünler, zeytini, peyniri vesairesi kişi başına neredeyse 93 kilogram. Hakikaten çok önemli bir miktar. 

HER ALANDA TASARRUFA GİDİLMELİ: Ramazan ayı, alım gücü ortalamasına göre almış olduğumuz gıda maddelerini israf edilmemesiyle ilgili önemli duyarlılık göstereceğimiz zaman dilimi. Onun için bu ayda yiyeceğiniz gıda ürünlerinin birçoğu ertesi gün yenmeme veyahut çöpe atılma gibi durumları var. Bir tarafta bunlarla ilgili mücadele edip, bunları tekrar sofralara koymaya çalışan insanlar varken bu yapılan israfın hakikaten çok önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Tabii tasarruf, sadece ekmek veya gıda ürünlerinde değil her alanda olmalı. Tükettiğimiz elektrikten, doğal gazdan tasarruf edebileceğimiz oranda tasarruf etme olanaklarını kullanmamız lazım.  

HEM ÜRÜNLERİN FİYATLARINDAN ŞİKÂYET EDİYORUZ HEM DE İSRAF EDİYORUZ: Ramazan ayının vermiş olduğu, insanların her gördüklerini alma konusunda da duyarlı olması lazım. Bunların merdiven altı ürünler olmaması ve kullanım tarihlerine dikkat edilmesi ve kullanacağınız kadar sebze, meyve gibi ürünleri alabilmenin zaten zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Gerçekten fiyatların yüksekliğinden şikâyet ediyoruz. Diğer tarafta da israfa yöneliyoruz. Hem ev ekonomisi için hem de insanlık aleminde bu nimetleri bulamayan yurttaşlar için önemli bir kayıp.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER