Rekabet Kurulu'ndan Roche ve Novartis'e 287 milyon TL para cezası

Rekabet Kurulu, "rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan" eylemleri gerçesiyle Novartis Sağlık'a 165,5 milyon, Roche Müstahzarları'na da 113 milyon lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu'ndan Roche ve Novartis'e 287 milyon TL para cezası


 

Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. AŞ ve Roche Müstahzarları San. AŞ’nin göz hastalıklarında kullanılan Altuzan ve Lucentis ilaçlarından daha pahalı olan Lucentis'in kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre; 21.01.2021 tarihinde Rekabet Kurulu’nca dosyanın müzakeresi sonucunda; Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ve Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine dolayısyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüslere idari para cezası verilmesine karar verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. AŞ ve Roche Müstahzarları San. AŞ’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine oy birliği ile bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve 'Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik'in 5. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (b) bendi hükümleri uyarınca 2019 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden Novartis Sağlık Gıda ve Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş’ye 165 milyon 464 bin 716 lira, Roche Müstahzarları San. AŞ’ye 112 milyon 972 bin 552 lira idari para cezası verilmesine oy birliğiyle gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER