SOCAR Türkiye ile Türkcell iş birliği yaptı

SOCAR Türkiye ile Türkcell  iş birliği  yaptı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin Türkiye ayağı olan SOCAR Türkiye, İzmir Aliağa Yarımadası’nda sadece kendi kullanımı için baz istasyonları kurarak özel bir Private LTE ağı oluşturmak amacıyla Turkcell ile iş birliği yaptı.

SOCAR Türkiye ile Türkcell arasındaki iş birliğine ilişkin imza töreni İstanbul'da yapıldı. İş birliği kapsamında Turkcell'in, İzmir Aliağa Yarımadası’nda sadece SOCAR Türkiye bilgi teknolojileri altyapısı için baz istasyonları kurarak özel bir Private LTE ağı oluşturacağı belirtildi.

SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon ve Bilişim Teknolojileri Başkanı Hakan Irgıt, SOCAR Türkiye’yi ve Aliağa’yı Turkcell’in teknolojisi ile 5G’ye hazırladıklarını açıkladı. İş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan Irgıt, şunları söyledi:

“İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ: Bu hıza ve dinamizme ayak uydurabilmek için hem fikirlerin hem de teknolojilerin hızlıca test edilebileceği ve projelendirmelerin gerçek iş senaryolarına dayalı verilerle gerçekleştirilebileceği uygulamaları devreye alıyoruz. Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye olarak ilkleri gerçekleştirmek için çalışıyoruz.  Sektörümüzde dijital dönüşümde öncü şirket olma iddiasındayız. Bugün de burada bizi çok heyecanlandıran ve sektörümüz için bir ilk olacak iş birliğini duyurduk. SOCAR Türkiye olarak dijital dönüşüm vizyonumuz ve stratejik planlarımızın ışığında geliştirdiğimiz bu projede Turkcell’in teknolojisi ile SOCAR Türkiye’yi ve Aliağa’yı 5G’ye hazırlıyoruz. Dijital dönüşüm yolculuğumuzdaki çok önemli bir adımı atıyoruz.

SOCAR TÜRKİYE’YE ÖZEL BİR ALTYAPI HAZIRLANACAK: Fikrin geliştirilmesinden uygulanmasına büyük emek verdiğimiz bu projede Turkcell teknolojisiyle uçtan uca tüm dijital operasyonumuzu tek sistem üzerinden sağlamak için tamamen SOCAR Türkiye’ye özel olarak güvenlik, iletişim ve verimlilik ağı işlevi görecek bir altyapı hazırlanacak. Dijitalleşme, endüstri 4.0, sürdürülebilirlik ve mobilite stratejimizi destekleyecek teknolojiler ile siber güvenlik, bağlantı çeşitliliği, iş sürekliliği gibi alanlar için çözüm sunmak amacıyla geliştirilen bu projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.”

Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata da “360 derece bakış açısıyla, terzi usulü çözümler geliştirdik” dedi. Özata, şunları dile getirdi:

“SÜRECİN İLK ETABINDAN İTİBAREN GÜVENİLİR TEKNOLOJİ ORTAĞI OLARAK YER ALDIK: SOCAR Türkiye, bin 453 hektarlık bir yarımadada rafineri, petrokimya, liman işletmeciliği gibi iş kollarında faaliyet gösterdiğinden, her iş birimi özelinde terzi usulü dijitalleşme ihtiyaçlarına cevap verebilmek istiyordu. Sürecin ilk etabından itibaren Turkcell Dijital İş Servisleri şirketimiz ile SOCAR Türkiye’nin uçtan uca dijital dönüşüm yolculuğunda güvenilir teknoloji ortağı olarak yer aldık. Güçlü ve eşsiz şebeke altyapımız üzerinden siber güvenlik katmanları ve iş sürekliliği gibi alanlar için çözüm sunarak tüm projeyi 360 derece bakış açısıyla geliştirdik. Bu yaklaşımımızla iki büyük kurumun uzun yol arkadaşlığının temellerini güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz.

PROJE ENERJİ SEKTÖRÜNE ÖRNEK OLACAK: SOCAR Türkiye, eşsiz şebekemiz sayesinde sunduğumuz Private LTE teknolojisi ile Aliağa Yarımadası’nda tüm faaliyetlerini dijitalleştirebilecek bir altyapıya sahip olacak. Bu altyapıyı günümüz ve geleceğin teknolojilerine hazır olarak SOCAR Türkiye Bilişim Teknolojileri ekibi ile tasarladık. Böylelikle Turkcell’in mevcut güçlü teknolojik altyapısı ve geniş frekans spekturumu sayesinde verimli, esnek ve ölçeklenebilen bir altyapı sağlanacak. Tüm açık alanı kapsayacak, düşük gecikme değerlerine sahip, aynı zamanda nesnelerin interneti teknolojilerini destekleyen bu altyapının kurulmasının enerji sektörü için de örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER