Stokçuluk yapan 21 işletmeye rekor ceza

Stokçuluk yapan 21 işletmeye rekor ceza

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen 21 işletmeye 9 milyon 403 bin 237,50 lira idari para cezası uyguladı. Bakanlığın fahiş fiyat artışı ve stokçuluk gerekçesiyle son bir yılda uyguladığı para cezası ise 56 milyon 602 bin 168,50 lira oldu.

Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu 2022 yılının 7’nci toplantısını yaptı. Toplantıda temel ihtiyaçlarda yaşanan fiyat artışlarını tespit etmek amacıyla yapılan denetim sonuçları görüşüldü. Toplantıyla ilgili Ticaret Bakanlığı yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

"FİYAT ARTIŞLARININ TESPİTİ AMACIYLA YAPILAN DENETİM SONUÇLARI GÖRÜŞÜLDÜ: Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun 2022 yılının 7’nci toplantısında, tüketicilerimizin temel ihtiyaçları arasında yer alan yumurta, süt, makarna, yoğurt gibi gıda ürünleri ile deterjan, sabun gibi temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti amacıyla ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren zincir marketler ile diğer işletmelere yönelik olarak Bakanlığımız tarafından yapılan denetim sonuçları görüşülmüştür.

21 İŞLETMEYE İDARİ PARA CEZASI UYGULANMASINA KARAR VERİLDİ: Bu kapsamda; fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı değerlendirilen aralarında ulusal marketlerin de bulunduğu 21 işletmeye toplam 9 milyon 403 bin 237,50 Türk lirası idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

AMAÇ TÜKETİCİLERİ KORUMAK: Kamunun yanı sıra tüketici ve özel sektör temsilcilerinin de yer aldığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, tedarik zincirinde serbest piyasa koşullarının sağlıklı ve düzenli işlemesine katkı sağlamayı ve tüketicilerimizi korumayı amaçlanıyor. Bu doğrultuda, pandeminin başlangıcından itibaren süt ürünlerinden tahıl ürünlerine, bebek bezi ve mamasından temizlik ürünlerine, sebze ve meyveden ekmeğe, yangın ekipmanlarından KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına, elektronik pazar yerlerinden araç stokçuluğuna varıncaya kadar binlerce işletme ve ürün denetlendi.

BUGÜNE KADAR 56 MİLYON 602 BİN 168,50 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI: Bugüne kadar yapılan denetimlerde, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplamda 56 milyon 602 bin 168,50 TL idari para cezası uygulandı. Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk denetimlerine ara vermeden devam edilmektedir."

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2022, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER