Tire süt ihracata başladı

Birleşmiş Milletler’in (BM) "En iyi kırsal kalkınma modeli" seçtiği, Tarım Bakanlığı'nın da “Güvenilir Gıda Üretimi Ödülü" verdiği Tire Süt Kooperatifi ihracata başladı.

Tire süt ihracata başladı

İç pazarda Edirne'den Van'a kadar ürünleri tüketici ile buluşturduklarını belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, "İlçemizi Türkiye’ye tanıttık şimdi sıra yurt dışında. Hedefimiz büyük, Dubai’den başladık. 2 kez orta ölçekli deneme sevkiyatı yaptık geri dönüşler çok sevindirici" dedi.

İzmir'in Tire ilçesinde, 53 yıl önce 5 çiftçinin ürettikleri sütü pazarlamak için kurduğu, şu anda 2 bin 100 ortağı bulunan ve günlük 300 ton süt toplama kapasitesine sahip bir markaya dönüşen Tire Süt Kooperatifi yurt dışı pazara da açılıyor.

"İHRACATI ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ"

Ortadoğu ülkelerinde pazar araştırması ve satış sistemleri üzerinde yaptıkları çalışmanın tamamlandığını belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük şöyle konuştu:

"Kooperatif olarak 12 yıldır üretim altyapımızı sürekli geliştiriyoruz ve iç pazarda ürünlerimizi tüketiciye sunuyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ilçemize özgü Tire Şiş Köfte’yi Türkiye’ye tanıttık. Yoğurdumuz rafların en çok aranan ürünü haline geldi. Organik yoğurdumuz 1400 firmanın katıldığı yarışmada 'Oscar' alarak birinci seçildi. Şu anda Edirne’den Van’a kadar tüketicilere ürünlerimizi ulaştırıyoruz. İlçemizi Türkiye’ye tanıttık şimdi de yurtdışındaki raflara koymaya başlıyoruz. Hedefimiz büyük, öncelikle Dubai’den başladık. 2 kez orta ölçekli deneme sevkiyatı yaptık. Geri dönüşler çok sevindirici. Bundan sonraki süreçte yurtdışı pazarında hacim yakalayıp arttırarak ihracatı sürdüreceğiz.”

"TÜRKİYE TARIM VE KOOPERATİFLEŞME İLE KALKINIR"

Tire Süt Kooperatifi olarak ortaya bir model koyduklarını ve ihracatın da bu modelin önemli bir aşaması olduğunu dile getiren Eskiyörük yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Kooperatif olarak üretiyoruz, işliyoruz, pazarlıyoruz. 20 yıl önce göreve geldiğimizde öncelikle ürün kalitemizi artırmak için büyük yatırımlar yaptık. İlçemizde her köye süt alım merkezleri kurarak soğuk zincirde kontrollü ürün alım sistemini oluşturduk. Üreticilerin işletmelerinde eğitimler verdik. Ürün kalitesine göre primlendirme yaparak kaliteli üretimi teşvik ettik. Gelinen noktada Türkiye’nin en kaliteli süt ve et hammaddesini üretiyoruz. Ardından üreticinin ürününü işleyip mamule dönüştürmek için Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde günlük 100 ton kapasiteli Süt İşleme Tesisi, 20 ton kapasiteli et işleme tesisi kurduk."

"TİRE SÜT MODELİ DEVLET POLİTİKASI OLMALI"

Eskiyörük, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ürünlerimizi tüketiciye ulaştırmak için pazarlama altyapımızı oluşturduk. Şu anda yüzlerce araçlık dağıtım ağımızla ürünlerimizi tüketicilerimize ulaştırıyoruz. Şimdi sıra modelin önemli bir aşaması olan dış ticaret sistemini oluşturmaya geldi. Gerekli bağlantıları kurduk, deneme amaçlı ürün gönderimlerimizi sağladık, çok olumlu dönüşler aldık. Bundan sonraki hedefimiz ilçemizi ve ürünlerini Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da marka haline getirmek olacaktır. Türk tarımının şirketleşme ile değil kooperatifleşme ile kalkınması gerektiğine inanarak çıktığımız bu yolda elde ettiğimiz sonuçlarla kendimizi kanıtladık. Umarım her ilçede bir Tire Süt Modeli oluşur ve kooperatifleşme devlet politikası haline gelir”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER