TOKİ'ye kaçak konut uyarısı: İhale iptal edilmeli

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) imar planlarının yürütmesi yargı kararıyla durdurulmuş Uzundere’deki alana konut yapmak için 26 Ocak’ta ihaleye çıkacağını öğrendiklerini belirtti.

TOKİ'ye kaçak konut uyarısı: İhale iptal edilmeli


 Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Toplu Konut İdaresi’nin, imar planı olmadan, yargı kararlarına karşın Uzundere’de İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne ayrılmasını istedikleri alana konut yapmak için ihaleye çıkmasına tepki gösterdi. Başkan Selvitopu, “TOKİ’nin derhal ihaleyi durdurması gerekir.

Yoksa o konutlar kaçak bina durumuna düşer. Hukuka, adalete saygı duyulmalı” dedi.

 Karabağlar Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Selvitopu, "Ortada yeni bir yargı kararı ve planlama yok. Bir bakıyoruz ihaleye çıkılmış. Karabağlar Belediyesi olarak biz de devlet kurumuyuz. Bundan bizim de haberimizin olması gerekiyor. Burada 500 bin insanın iradesi temsil ediliyor.

‘Millet iradesi’ diyorsak herkesin bu iradeye saygı duyması gerekir. Başından bu yana 80 hektarın tamamının üniversite alanı olması gerektiğini savunuyorum. Bunun için yargıya başvurduk.

Yargı da 42 hektarının konuta açılması girişimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar ortadayken TOKİ yapım ihalesine çıkıyor. Bu nasıl anlayıştır? Biz hukuka, adalete saygı duymazsak kim saygı duyacak?

Eğer TOKİ yapım ihalesine geçecekse planlama sürecinin tamamlanması ve uygulama imar planları olması gerekir. Bunların hiçbiri yok. TOKİ’nin derhal ihaleyi durdurması gerekir. Yoksa o konutlar kaçak bina konumuna düşer” dedi.

TERCİHLER DOĞRU YAPILMALI

TOKİ’yle gerekli yazışmaları yapacaklarını belirten Başkan Selvitopu, Karabağlar’daki çarpık kent dokusunun boş alanlara konut yapmakla değişemeyeceğine dikkat çekti. Karabağlar’ın bu üniversite yerleşkesine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, “Bu kente üniversitenin gelmesi ticareti de, ekonomik yaşamı da sosyal hayatı da etkiler.

O üniversitede 5 bin değil de 10 bin, 30 bin öğrenci okusun ne mahsuru var? Bu mu gerekli yoksa boş olanlara konut dikmek mi? Bu tercihleri doğru yapmamız lazım” diye konuştu.

Öte yandan Karabağlar Belediyesi’nin devam eden projeleriyle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Selvitopu, Kibar Pazaryeri, Tahsin Yazıcı Kültür Merkezi, Nasrettin Hoca Çocuk Bilim Kültür Sanat Merkezi, Mobilyacılar Eğitim Merkezi gibi büyük ölçekli tesisleri yakın zamanda hizmete açacaklarını; Karabağlar Genlik Merkezi’nin de temelini atacaklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER