TÜRKBESD, Beyaz eşyada ÖTV önerisi

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya iç satışları haziran ayında 6 ana ürün grubunda yüzde 2 düşüşle 760 bin adede geriledi.

TÜRKBESD, Beyaz eşyada ÖTV önerisi

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Ayrıca, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü şekilde devam etmesini sağlayacaktır” dedi.

TÜRKBESD verilerine göre, beyaz eşya iç satışları haziran ayında 6 ana ürün grubunda yüzde 2 düşüşle 760 bin adede geriledi. İhracat da 6 ana ürün grubunda yüzde 6 düşüş göstererek 2,1 milyon adede indi. Ocak-haziranda iç satışlar yüzde 8 düşüşle 4,3 milyon adet olurken beyaz eşya ihracatı ilk 6 ayda yüzde 1 artışla 12,9 milyon adede yükseldi.

CAN DİNÇER: REKABET GÜCÜNÜN KORUNMASI İÇİN ADIMLAR ATILMALI

Düzenlediği çevrim içi basın toplantısında sektörün, 2022’nin ilk yarısında aldığı sonuçları değerlendiren TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “Hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik sıkıntıları ve Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bu koşulları daha da ağırlaştırmasıyla 2022, öngördüğümüz gibi küresel ölçekte zor bir yıl oluyor. Türkiye’nin lokomotif sanayilerinden biri olarak tüm bu olumsuzluklara güçlü bir şekilde karşı koyduğumuzu söyleyebiliriz. Üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden beyaz eşya sektörünün rekabet gücünü koruması için atılması gereken adımlar, bu dönemde en önemli gündem maddelerimizin başında geliyor” dedi.

“TAKSİT SAYISI ARTIRILMALI, ÖTV KALDIRILMALI”

İç pazarda ise daralmanın yılın başından bu yana devam ettiğine vurgu yapan Dinçer, “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Ayrıca, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü şekilde devam etmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

MEHMET YAVUZ: AB VE GÜNEY KORE MEŞEİLİ ÜRÜNLERE DAMPİNG KARARI İMALAT SEKTÖRLERİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Toplantında, beyaz eşyanın ana girdisi olan yassı çelik ürünlerine yönelik damping önlemleri de gündeme geldi. TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, yassı çeliğin; beyaz eşya sektörünün maliyet giderlerinin ortalama yüzde 17’sini oluşturduğunu söyleyerek damping soruşturmasına konu ürünün beyaz eşya sektörünün yanı sıra pek çok imalat sanayinin ana girdilerinden biri olduğunu vurguladı. Yavuz, şunları söyledi:

“Ülkemizde üretilen sıcak sac miktarı, üretim için gerek duyulan talebi karşılayabilir seviye değil. Aradaki fark zaruri olarak ithalat yoluyla karşılanıyor. Türkiye’nin sıcak sac ithalatının yüzde 36’sı Rusya’dan, yüzde 22’si ise Ukrayna’dan yapılıyor. Her iki ülkeden de artık ithalat yapılamaması tedarik kaynaklarını hızla çeşitlendirmeyi gerektirmiştir. Soruşturma kapsamındaki AB ve Güney Kore menşeli ürünlere yönelik anti damping kararı, beyaz eşya dahil olmak üzere ihracat yapan tüm imalat sektörlerinin rekabet gücünü olumsuz etkiliyor.

“ASIL BEKLENTİMİZ SORUŞTURMANIN ÖNLEMSİZ ŞEKİLDE KAPATILMASIYDI”

Mart ayında Ticaret Bakanlığımız tarafından yayımlanan Nihai Bildirim Raporu’nda, yüzde 50 seviyelerine dayanan marjlardan, nihai kararda ciddi oranda düşüş olması bir nebze de olsa olumludur. Asıl beklentimiz, tedarik zincirlerinin zorlandığı ve uluslararası konjonktürün giderek sertleştiği bir dönemde ihracatımızın belkemiğini oluşturan imalat sektörlerinin rekabetçiliğini de artırması bakımından soruşturmanın önlemsiz bir şekilde kapatılmasıydı.”

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2022, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER