Ücretli çalışan sayısı yüzde 0,2 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) Mayıs ayına ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı

Ücretli çalışan sayısı  yüzde 0,2 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı.

. Buna göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2022 nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında ise nisan ayında ücretli çalışanlar aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,2 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 4,4 azaldı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,5 arttı.

ÜCRETLİ ÇALIŞAN SAYISI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YILLIK YÜZDE 11,2 AZALDI

TÜİK verilerine göre, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2022 nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ise ücretli sayısında yüzde 4’lük artış görüldü. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 13 milyon 455 bin 901 kişi iken, 2022 yılı nisan ayında 13 milyon 992 bin 443 kişi oldu. 
 
Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında ise nisan ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak inşaat sektöründe yüzde 11,2 azaldı. Sanayi sektöründe yüzde 3,8, ticaret-hizmet sektöründe ise yüzde 7,4 artış gösterdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER