Vakıfbank 560,3 milyon dolar kredi aldı

Vakıfbank 560,3 milyon dolar kredi aldı

VakıfBank, 16 ülkeden 21 bankanın katılımıyla 222,5 milyon dolar ve 328 milyon euro olmak üzere toplam 560,3 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti.

VakıfBank, temin ettiği 367 gün vadeli sendikasyon kredisi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bankadan yapılan açıklamada, “367 gün vadeli kredinin; dolar maliyeti SOFR artı yüzde 4,25, euro maliyeti ise euribor artı yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle geçen yılın aynı döneminde temin ettiği sendikasyon kredisini ticari bankalar arasındaki en yüksek oranla yenilemiş oldu” denildi. 

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sendikasyon kredisi temini hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

“YILIN İKİNCİ SENDİKASYON KREDİSİNİ EN YÜKSEK ORANLA YENİLEYEN BANKA OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ: Özellikle global anlamda makro ekonomik zorlukların yaşandığı bu dönemde 560,3 milyon dolar tutarındaki yılın ikinci sendikasyon kredisini Türk bankacılık sektöründeki ticari bankalar arasındaki en yüksek oranla yenileyen banka olmanın gururunu yaşıyoruz.

SENDİKASYON KREDİLERİMİZİ İYİ ORANDA YENİLEYEN BANKA KONUMUNDAYIZ: Daha da önemlisi 2022 yılının tamamına bakıldığında, 1,5 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredilerimizin toplamını yüzde 97 ile en iyi oranda yenileyen banka konumundayız. Elde edilen bu başarının VakıfBank’ın muhabir bankalarla olan güçlü ilişkilerinin bir göstergesidir. Elde edilen sonuçlar uluslararası piyasalarda VakıfBank’ın sağlam duruşunu ve Türkiye’ye duyulan güveni bir kez daha gözler önüne serdi.

TÜM MUHABİR BANKA TEMSİLCİLERİMİZE BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM: Söz konusu işleme, geçen yılın aynı döneminde gerçekleştirdiğimiz sendikasyon kredisinde yer almayan ve ikisi Orta Doğu’dan, ikisi Kıta Avrupası’ndan olmak üzere toplam dört yeni bankanın daha katılmış olması memnuniyet vericidir. Bu vesileyle işlemimize destek veren tüm muhabir banka temsilcilerimize bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

ÇEVRESEL VE SOSYAL RİSKLERE İLİŞKİN TAAHHÜTLERİMİZİ ARTIRIYORUZ: Yılın ikinci işlemi de yine iki farklı sürdürülebilirlik performans kriterini içermektedir. Bu alanda öncü ve yenilikçi bir banka olarak tüm süreçlerimize nüfuz etmiş olan sürdürülebilirlik anlayışımızı, sürdürülebilir finansman alanında da devam ettiriyoruz. Çevresel ve sosyal risklere ilişkin taahhütlerimizin bir göstergesi olarak, şubelerimizde devreye alınacak su arıtma sistemleri vasıtasıyla tüm banka lokasyonlarımızda plastik kullanımının minimuma indirilmesini ve buna ek olarak toplam sera gazı emisyonlarımızın yıllık yüzde 2 oranında azaltılmasını sendikasyon kredimizin performans kriterleri olarak belirledik. Önümüzdeki dönemlerde de sürdürülebilir bankacılık alanındaki uluslararası gelişmeler ışığında, ürünlerimizi çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasındaki öncü konumumuzu korumaya devam edeceğiz.’’

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER