Aba Güreş şampiyonası tamamlandı

Hatay’ın anavatana katılışının 83. yıl dönümü etkinlikleri, 11. Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası ile sona erdi.

Aba Güreş şampiyonası tamamlandı

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından düzenlenen 11. Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası'nda Kocaeli, Konya, Bursa, Hakkâri ve Artvin gibi Türkiye'nin 33 şehrinden gelen 790 güreşçi er meydanına çıktı. 60’a yakın hakem ve gözlemcinin görev yaptığı şampiyonada güreşçiler 10 farklı sıklette gece geç saatlere kadar sürdü. Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ndeki mersah alanında yapılan müsabakalarda güreşçiler, şampiyon olabilmek için yarıştı.

Güreşlerin açılış konuşmasını HBB Başkanı Lütfü Savaş yaptı. Savaş, “Bugün yaptığımız Türkiye şampiyonası, eylül ayında yapacağımız dünya şampiyonasının habercisidir. Dünya şampiyonamıza yaklaşık 45 ülkeden güreşçi gelecek. Biz artık dünyaya açıldık. Güreşçilerden seyircilere kadar artık bu sporun hakkını vermeliyiz” dedi.

Aba güreşinin modern, estetik ve tüm dünyanın kabul edeceği bir formata taşımak için çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Savaş, 5 bin yıllık ata sporunun gelişimi için katkı sunan herkese teşekkür ederek sporculara başarılar diledi. Savaş’ın ardından Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eş Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, aba güreşinin İspanya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan İtalya’ya kadar farklı coğrafyalarda yapıldığını belirtti.

"HATAY’IN GÜZELLİKLERİNİ DÜNYAYA TANITIYORUZ"

İran, Gürcistan, Almanya gibi ülkelerde aba güreşleri için önemli organizasyonların yapıldığını da sözlerine ekleyen Öztek, “Türk’ün eseri dünyada tanınır hale geldi. Biz de Hatay’ın güzelliklerini dünyaya tanıtıyoruz. Bu başarı, Lütfü Savaş’ın eseridir. Emeklerinden dolayı Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Müsabakalar sonunda 45 kiloda Konya’dan Mücahit Alıcı, 50 kiloda Kahramanmaraş’tan Ozan Datlı, 55 kiloda Hatay’dan Hamut Hanelçi, 60 kiloda Hatay’dan Ferhat Kılıç, 65 kiloda Ankara’dan Yusuf Uraz, 70 kiloda Ankara’dan Fatih Önalan, 75 kiloda Ankara’dan Hüseyin Bakır, 80 kiloda Ankara’dan Hasan Kaya, 90 kiloda Kocaeli’nden Şahin Turşak ve 100 kiloda Gaziantep’ten Barış Güngör Türkiye şampiyonu olmaya hak kazandı. Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER