Efes'te Yeni Türkü rüzgarı

Efes'te Yeni Türkü rüzgarı

Efes Selçuk’un kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen Efes Selçuk’un kültür, sanat ve yaşam festivali EFEST, 40. sanat yılını kutlayan Yeni Türkü’nün konseri ile sona erdi.

Farklı kuşakları müzikle birleştiren grubun konseri sırasında sahneye çıkan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Kurtuluşumuzun 100. yılını Yeni Türkü gibi duayen bir grupla kutlamak istedik. EFEST’İN anlamı 'Geçmişi Hisset Geleceği Keşfet'. Geçmişteki ezgileri geleceğe taşıyalım istedik sizlerle. Efes Selçuk şöyle bir yerdir; çağdaştır, demokrattır, Atatürkçüdür, Atatürk ilke ve inkılaplarına sonuna kadar da bağlıdır. 100 yıldır bağlı kalmıştır. Cumhuriyetin ikinci yüz yılında da gerçekten bağlılığını kanıtlayacaktır” diye konuştu.

"HALKIMIN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM"

Efes Selçuk’un ilk kadın belediye başkanı olmaktan gurur duyduğunu belirten Başkan Ceritoğlu Sengel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu kent öyle bir kent ki; 2019 yerel seçimlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti kadınlarına vermiş olduğu yetkiye de dayanarak ilk kadın belediye başkanı seçti. O yüzden Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yaklaşırken, birçok yüzüncü yılı hep beraber kutlarken bir kadın belediye başkanı olarak, bu kentin başkanı olmaktan gurur duyuyor ve halkımın önünde saygıyla eğiliyorum.” 

Yeni Türkü’ye Efes Selçuk’un kurtuluşunun 100. yılında Efes Selçuk’ta oldukları için teşekkür eden Başkan Ceritoğlu Sengel, “Müziğinizin tınısı hiç ama hiç dinmesin. Her seferinde alkışlarınız çoğalsın” dedi.

Yeni Türkü grubunun solisti Derya Köroğlu ise Efes Selçuk’ta olmaktan duyduklarını memnuniyeti belirterek, “Filiz Başkan bizi davet etti. 100. Yıl deyince tüylerimiz diken diken oldu. Büyük minnetle anıyoruz.  Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını. Bize bir vatan verdiler.  Bundan daha büyük bir hediye olamaz. Selçuk da zaten çok sevdiğimiz, her zaman gelip ziyaret ettiğimiz bir yer” diye konuştu.

Yeni Türkü verdiği konserde, “Vira Vira”, “Olmasa Mektubun”, “Fırtına” gibi sevilen şarkılarını seslendirdi. Her yaştan Efes Selçuklu’nun coşkuyla eşlik ettiği konser, İzmir Marşı’nın söylenmesi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER