AKP'den kopuşlar sürecek: Fakıbaba sadece başlangıç

Barış Terkoğlu Cumhuriyet’teki köşesinde, AKP Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar’ın adını da “rahatsızlar” içinde sayarak Fakıbaba’nın istifasından önce AKP yönetimindeki tartışmalara ilişkin de iddialarda bulundu.

AKP'den kopuşlar sürecek: Fakıbaba sadece başlangıç

Hem AKP’den hem de milletvekilliğinden istifa eden Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’da siyaset denklemini değiştirdi. İYİ Parti’ye katılan Fakıbaba, istifa gerekçesi olarak “İçerisinde hırsızlık yapan var. Malı götüren var. Onun bunun malına el koyan var. Adam öldüren var. Tefeci var. Kimi kastedeceğim?” ifadelerini kullanmıştı.

Fakıbaba’nın ardından yeni istifalar yaşanacağı da öne sürülüyor.

Barış Terkoğlu Cumhuriyet’teki köşesinde, AKP Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar’ın adını da “rahatsızlar” içinde saydı. Fakıbaba’nın istifasından hemen önce AKP yönetiminde yaşanan tartışmaya ilişkin de iddialarda bulundu.

Terkoğlu’nun yazısının satır başları şöyle:

İstifadan üç gün önce, pazartesi günü, AKP’nin MKYK’si vardı. Toplantıda, Erdoğan, Urfa milletvekili Kasım Gülpınar’a, Fakıbaba’nın durumunu sormuş. Gülpınar ikna edemediğini, Fakıbaba’nın partiden koptuğunu anlatmış. Gelgelelim, birileri, Erdoğan’a istifanın olmayacağını, Fakıbaba’nın blöf yaptığını söylemiş. “Blöf” denilen, üç gün sonra yaşanmış. Mesele öyle de bitmemiş. Partinin bir yöneticisinin aktardığına göre, bu kez, Erdoğan’ın önünde, iki bakan arasında, Fakıbaba tartışması yaşanmış. Biri, “Fakıbaba’yı Kasım Gülpınar yönlendiriyor” derken, öbürü itiraz etmiş. Sesin yankılanıp geri dönmesi gibi… O tartışma, olacakların Fakıbaba ile kalmayacağının göstergesi olarak okunuyor.

Rahatsız olduğu herkesçe bilinen Kasım Gülpınar ise, başka partiye geçmeyeceğini Cuma gecesi Tv100’e bağlanarak açıkça söyledi. Gelgelelim, Gülpınar’ın önümüzdeki dönem vekil olmak istemediği herkesin bildiği sır. Şeyh ailesinden gelen Gülpınar’ın şehirde tartışmasız karşılığı var. Öyle ki bu sayede, babası Eyyüp Cenap Gülpınar yıllarca vekillik ve bakanlık yaparken, Kasım Gülpınar da dört dönemdir AKP’de vekil.

Gülpınar hakkında çıkan istifa dedikodularının altı da boş değil. Bir süredir Şenyaşar ailesinin katledilmesi dahil, Urfa’daki sorunları parti içinde dile getiren Gülpınar, bir şeyleri değiştiremediğini görünce vekillikten istifa kararı almış. Geçen ay, Erdoğan ABD’deyken, bu kararını da resmen yetkililere bildirmiş.

İşte bu noktada, devreye Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan girmiş. Telefonla Gülpınar’ı arayarak ikna etmiş. Dönüşte Erdoğan’la Gülpınar’ı görüştüreceğini söylemiş. Aradan bir ay geçti. AKP kulislerinden öğrendiğime göre beklenen buluşma halen gerçekleşmemiş. Bu durum bile Erdoğan’ın “ulaşılamazlığı”nın resmi gibi…

AKP kulislerinde bir sürpriz iddia daha dolaşıyor. O da Urfa’daki yaraya, önümüzdeki dönem, Viranşehirli ağa çocuğu Nurettin Nebati ile ilaç bulunması. “Gözlerindeki ışıltı, Urfa’nın derdine derman olur mu” diye sorduğumda, 2015 Haziran seçimlerinde, Urfa’da birinci sırada aday olan Nebati’nin bir salon toplantısını anlatıyorlar. Sondan başa doğru adaylar kendisini tanıtırken, sıra birinci Nebati’ye geldiğinde, salonda neredeyse insan kalmamış.”

İstifadan 3 gün önce Erdoğan’ın önünde Fakıbaba tartışması

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER