AKP'li Çelik: Alevi canlarımızla ayrımız gayrımız yoktur

AKP'li Çelik: Alevi canlarımızla ayrımız gayrımız yoktur

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'ın saldırıya uğrasına ilişkin olarak, "Biraz önce kendisiyle görüştüm, geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın; Alevi canlarımıza yapılan her saldırı bize yapılmıştır. Ayrımız gayrımız yoktur" dedi.

AKP'li Çelik, partisinin Adana İl Başkanlığını ziyareti sırasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş'ın saldırıya uğrasına ilişkin sorusu üzerine Çelik, bu saldırının aynı provokasyon zincirinin bir devamı olarak gözüktüğünü belirtti.

Selami Sarıtaş'ın, Türkiye'ye bağlı, ülke insanını çok seven bir kişi olduğunu ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biraz önce kendisiyle görüştüm, geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın; Alevi canlarımıza yapılan her saldırı bize yapılmıştır. Ayrımız gayrımız yoktur. Bugün Alevi dernekleri, vakıfları çok güzel bir açıklama yaptılar; 'Gelin cemevlerine, Alevi canlarımıza yapılan saldırılar gibi bütün nefret suçlarına karşı hep beraber bir tavır koyalım' dediler. Tabii ki hep beraber bir tavır koyuyoruz, hele de Muharrem ayında, birinci gününde Alevi canlarımız lokmalarını paylaşmaya hazırlanırken bu saldırı cemevlerine gerçekleşti."

Konuya ilişkin soruşturma kapsamında ilgili birimlerin üzerine düşen görevi yaptığını vurgulayan Çelik, olayın bütün boyutlarıyla açığa çıkarılacağını ifade etti. Ömer Çelik, bu provokasyonun da engelleneceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bunu yapmaya çalışanların bu elinde patlayacak. O Alevi vakıfların, derneklerin yayımladığı bildiride Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin sözünü anarak, bir, beraber, iri ve diri olmaktan bahsediyorlar, bu çağrıyı yapıyorlar. Biz de bu çağrıya 'Eyvallah' diyoruz. Başımızın üstünde yeri var. Lokmalarını paylaşan canlarımıza buradan bir kere daha sevgilerimizi ve saygılarımızı iletiyoruz. Bu yapılan saldırıların hepsinin kendimize, birliğimize, dirliğimize yapıldığını ifade ediyorum. Bir kere daha Selami Bey'e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Selami Bey ile birlikte birlik, dirilik, memleket sevdası, ayrılık gayrılık davası gütmeme konusunda biriz ve beraberiz."

YAŞ kararlarına CHP'nin tepkisi

YAŞ kararlarıyla ilgili eleştirilere değinen Çelik, söylenen sözlerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade etti. Ömer Çelik, eleştirilerle ilgili şöyle konuştu:

"Bir milletvekili çıkmış YAŞ kararlarında 'liyakat ölçüsünün kullanılmadığını, başka ölçülerin kullanıldığını' ifade etmiş. Tabii bu Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili bunu neye göre söylüyor, neye göre liyakat ölçüsü kullanılmamış, kendisinin bu konudaki değerlendirme yapabilmek için kıstası nedir, bununla ilgili ortada bir şey yok. Ondan sonra Sayın Cumhurbaşkanı'mızın devletin başı olarak kendisine anayasa tarafından verilmiş görevler ve yetkileri gereği çeşitli süreçlerin içerisinde doğal olarak, devletin başı olarak bulunmasını bir eleştiri konusu yapıyor. Daha sonra, şöyle bir ifade kullanıyorlar, 'Birliklerden gelen liyakatla ilgili değerlendirmeler yukarıda dikkate alınmıyor' diye. Yani sanki bu kişi bütün raporları görüyor, bütün raporları gördüğü gibi bütün toplantılara katılıyor gibisinden bir tutum ortaya koyuyor. Bunların hepsi YAŞ kararlarından sadece bir bilgisizlik neticesinden yapılan değerlendirmeler. Büyük ihtimalle de bu kararlardan rahatsız olan birileri tutmuş bunlara bir not vermiş, onlar da o notu dillendiriyorlar. Ondan sonra 'odalarında gizlice şunları yapanlar' diyerekten fitne üretmeye, birilerini tehdit etmeye çalışıyor. Bu yine tipik Cumhuriyet Halk Partisi'nden yansıyan her vesileyle toplumun belli bir kesimini tehdit etme politikasının nasıl devam ettiğini bir kere daha gösteriyor."

"Açıklamalar, tamamen bir nifak siyasetinin neticesidir"

Çelik, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı liyakatinin da sorgulanmaya çalışıldığını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu sorgulamaya çalışan CHP milletvekilinin, bunu sorgulayacak bir kapasitesi, yeteneği var mıdır? Yok. Sadece spekülasyon üretmek için geleneksel olarak sık sık yaptıkları şekilde orduya dönük olarak birtakım negatif mesajlar vermek bağlamında bunu yapıyorlar. Bu süre içerisinde Suriye'de, Doğu Akdeniz'e, Libya'da, Türk Silahlı Kuvvetleri terörle mücadelede tarihinin en büyük başarılarını ortaya koydu. Yine, Azeri kardeşlerimizin ikinci Karabağ Savaşı'nda ordumuzun verdiği desteğin ne kadar kıymetli ve stratejik olduğu bir kere daha burada görüldü. Bütün bu başarılar ortadayken tutup da böyle liyakat veya ehliyet sorgulaması yapmaya çalışmak sadece nifak sokma arayışıdır 

görsel: AA

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2022, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER