Akşener: Çobanlar dışarıda geziyor

Meral Akşener, bugün esnaf ziyareti için geldiği Yenişehir’de, kendisini karşılayan yurttaşlara hitabetti.

Akşener: Çobanlar dışarıda geziyor

 Akşener, şunları söyledi:  

“Söyle söyle zorla 2 bin 500 liraya çıkartılan emekli maaşıyla bugün bırakın torununa bir çikolata almayı, kendini geçindiremeyen emeklinin durumunun ne olduğu hiç koşulmadı çok uzun zamandır. Sadece parası olana çöküldü bu ülkede. Esnaf dükkanlarının içerisinde derdi olan insanları dinledim, işsiz genci dinledim, akşama ne pişireceğini bilmeyen, sadece çorba ya da makarna pişiren ev kadınlarını dinledim. Sonra bunları aldık, kamuoyunun gündemine getirdik, ‘Ağalar bunun duysun’ dedik. Ağalar duyup da çare üretsin derken tam tersine sizlere ‘nankör’ dendi, bana ‘tiyatro oynuyor’ dendi. Milletin sesi olmak için çıktığımız bu yolda Allah’ın izniyle çok büyük mesafe kaydettik.

“BEN ESNAF GEZMEYE GELİNCE AĞALARIN MORALLERİ ÇOK BOZULUYOR”

Şimdi ağalar, muhteremler buraya gelemiyor. Bir kamyon polisle geziyorlar, sizden şüpheleniyorlar; siz milletsiniz, millet. Siz olmasanız biz olabilir miyiz? Bunları buraya getireceksiniz, velinimet sizsiniz. O beş maaş alıp gariban tekmeleyen danışmanların, 314 bin lira maaş alanların, hiçbir işe yaramayan yan gelip yatan danışmaların, dolayısıyla bu harami düzenin sonuna geldiği bir dönemde bunu da sonlandıracak olan sizsiniz. Ben esnaf gezmeye gelince ağaların moralleri çok bozuluyor. Allah’ın izniyle hepsinin rahatını birlikte bozacağız.”

“KUZULAR CEZAEVLERİNDE YATIYOR, ÇOBANLAR DIŞARDA GEZİYOR”

Akşener’in mikrofonu verdi bir kadın, “Allah senden razı olsun. Ben askeri öğrenci annesiyim. Oğlum 4,5 senedir cezaevinde, müebbet aldı, 21 yaşından beri yatıyor. Ben devletime emanet ettim onu, benim çocuğuma sahip çıkmadılar. Kuzular cezaevlerinde yatıyor, çobanlar dışarda geziyor. Benim çocuğuma kimse sahip çıkmadı” dedi.

“BİZ GELECEĞİZ, ENFLASYONU TEK RAKAMA İNDİRECEĞİZ. İŞSİZ GENCİMİZ, MÜŞTERİSİZ ESNAFIMIZ, FAKİR EMEKLİMİZ KALMAYACAK”

Akşener, bunun üzerine, nereye dokunulsa bin ah işitildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzü sapsarı bir öğrenci geliyor yanıma, ‘Üniversiteyi bitireceğim, son sınıftayım, çalışarak okuyorum ama mezun olduktan sonra iş nerede? Derdimiz var, bu derdimize çare olun’ dediğinizde nankör oluyorsunuz. Şaka gibi bakan var; Tarım Bakanı, gitti. O şakaydı, yerine gelen onu da geçti. Bir de Nebati bakanımız var, gözleri ışıldıyor. ‘Sabredin’ dedi; ayıptır be ayıptır. Gördüklerimi söylüyorum. Tek mercimek çorbası, tek makarna, tek bulgur pilavı; günahtır be günahtır. Tek yüzükle geldiniz, ne olduğunuzu söylemeye dilim varmıyor. Yoksulluğun dibe vurduğu Türkiye’de masallar anlatılıyor ama dükkanların içinde o masallara yer yok. İşte bu nedenle ilçe ilçe gezmeye devam ediyorum. El ele vereceğiz ve bu harami düzeni birlikte yıkacağız. Biz geleceğiz, enflasyonu tek rakama indireceğiz. İşsiz gencimiz, müşterisiz esnafımız, fakir emeklimiz kalmayacak. Son olarak ağalara şunu söylüyorum: Emeklilerin maaşlarını derhal asgari ücret oranına çıkarın. Emeklilere vereceğiniz bayram ikramiyesini ya 3 bin 700 lira ya 2 bin 800 lira; ya dolara göre ya Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre ayarlayın.”

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2022, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER