Aykut Erdoğdu'nun eski eşi CHP'den istifa etti

Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğdu ve YDK üyesi Tuba Torun Erdoğdu, CHP'den istifalarını Genel Merkeze sundu.

Aykut Erdoğdu'nun eski eşi CHP'den istifa etti

Eski eşiyle boşanmadan önceki konuşması sosyal medyaya yansıyan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve avukat, Yüksek Disiplin Kurulu üyesi eşi Tuba Torun Erdoğdu, CHP'den istifa etti. 

Aykut Erdoğdu ile eşi Tuba Torun Erdoğdu'nun, 'kendileri üzerinden CHP'nin yıpratılmaması amacıyla' bu kararı aldıklarını belirttiği öğrenildi.

Erdoğdu, eski eşi ile boşanmadan önceki telefon konuşmasının sosyal medyaya yansımasının arından İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun veya parti yönetiminin istemesi halinde istifaya hazır olduğunu belirtmişti. Kulislere, CHP yönetiminin Erdoğdu ve Torun'un istifasını istediği yansımıştı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sonrasında konuyla ilgili soruya, "Sayın Erdoğdu'nun kendisi ve partimiz açısından en doğru kararı vereceğine inanıyoruz" yanıtını vermişti.

Ne olmuştu?
CHP’li Aykut Erdoğdu’nun ayrıldığı eşinin adını taşıyan Twitter’daki ‘Özge’ adlı hesaptan cumartesi gecesi 23.53’te paylaşılan ses ve video kaydı siyaset gündemine oturmuştu. Söz konusu kayıtta Aykut Erdoğdu ile ayrıldığı eşinin arasındaki konuşmayı içeren kayıtta üçüncü bir kişi tarafından çekildiği anlaşılan Özge Pomen’in diyalog esnasındaki görüntüleri de yer almıştı. Tartışmalara neden olan kayıtta Aykut Erdoğdu, ayrıldığı eşi Özge Pomen’e Tuba Torun ile bir ilişkisi olmadığını ikna etmeye çalışıyordu. Kayıtta, Aykut Erdoğdu Tuba Torun’un CHP Parti Meclisi listesine alınması için, “gerekirse kendi adının çıkarılması” önerisi ile beş kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradığını söylüyordu.

Söz konusu kaydın açıklanmasından 3,5 saat sonra Twitter’da açıklama yapan Aykut Erdoğdu, “hastaneye kaldırıldığını” duyurduğu eşi Tuba Torun’dan “kendisine yaşattıkları nedeniyle” özür dilemişti.

Aykut Erdoğdu daha sonra İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlarken “ne yapacağını bilmediğini, Genel Başkan ve parti yönetiminin partiye zarar verdiğini düşünmesi halinde istifa edebileceğini, ancak şu anda sağlıklı bir karar verecek durumda olmadığını” açıklamıştı.

Twitter’daki Özge isimli aynı hesaptan 26 Haziran'da saat 17.32’de yapılan ikinci ses kaydı paylaşımında da Aykut Erdoğdu’nun ayrıldığı eşi Özge Pomen ile yeni eşi CHP Yüksek Kurul üyesi Tuba Torun arasında yapılan konuşma yer alıyordu. Söz konusu kayıt, Özge adlı hesaptan “Dolarla vekil oluyorlar, ben ‘kadın hakları’ diye g*mü yırtıyorum, olamıyorum’ demiştin hatırlıyor musun Tuba Torun. Neyse ki artık partidesin, Aykut Erdoğdu’yu aldın sırada vekillik var” ifadesi eşliğinde paylaşılmıştı. Torun, ağlayarak yaptığı anlaşılan konuşma sırasında “istifa etmekten” söz ediyordu. Söz konusu konuşmanın son gelişmelerden birkaç ay önce yapıldığı anlaşılıyordu. 

t24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER