CHP'li Akın Almanya’da madencilik gelişmelerini inceledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra’daki maden faciasını ardından Almanya’da madencilik alanında iş güvenliği teknolojilerini ve uygulamalarını inceledi.

CHP'li Akın Almanya’da madencilik gelişmelerini inceledi

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Münih’te Uluslararası Bauma Münih 2022 Fuarına katılarak fuarda madencilik ve enerji ile ilgili son teknolojileri inceledi. Akın, üç yılda bir düzenlenen fuarda iş güvenliği alanında yeni gelişmeler ile Amasra’da meydana gelen faciaya ilişkin açıklama yaptı. Akın’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Sektöründe, dünyanın en büyük ve en çok etki bırakan ticaret fuarda bulunduğumuz incelemelerde ülkemizde ağırlıklı olarak emek yoğun işletilen madenlerimizde son teknoloji ekipmanları nasıl değerlendireceğimiz konusunda önemli kazanımlar sağladık. Şu bir gerçek ki 20 yıllık AK Parti iktidarı madencilikte tercihini ranttan ve talandan yana kullandı. Bizim iktidarımızda, madenlerimizde ‘önce insan’ diyeceğiz. Türkiye’de de madencilik alanında bilimin ve teknolojinin kullanımıyla kazaları gerçek anlamda bıçak gibi kesmek mümkün. Dünya genelinde madencilikte iş kazalarını sıfıra indiren ülkeler var.

Dünyada artık riskli madenlerde işçiler yerine insansız araçların kullanılması yönünde bir eğilim var. Bu riskli durumlarda olası kazaların önüne geçmek için yerin altına insansız araçlar gönderiliyor ve risk sıfıra indiriliyor. İş güvenliği konusunda teknolojinin yanı sıra ülkelerde bu konuda çok ciddi yasal düzenlemeler de var. Kısaca madencilikte iş kazalarını engellemek istiyorsanız hem teknolojiye yatırım yapacaksınız hem de bu konudaki regülasyonu sıkı tutacaksınız. Türkiye’de teknolojiye yatırımı bırakın, bu konudaki yasal mevzuattaki uyarılar bile umursanmıyor.

SORUMLU AKP'NİN YARATTIĞI ÇÜRÜMÜŞ DÜZEN
Amasra’da faciaya havalandırma sistemindeki yetersizliğin neden olduğunu rapor ortaya koyuyor. Madenlerde olmazsa olmaz olan havalandırma sistemindeki yetersizlik bile umursanmamış, Amasra’ya yatırım yapılmamış. Faciaya neden olan doğrudan AK Parti’nin yarattığı çürümüş düzen.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER