Düzce'de 5.9 büyüklüğünde deprem

Düzce'de 5.9 büyüklüğünde deprem

Türkiye, güne, saat 04:08'de Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremle uyandı. Vatandaşlar geceyi dışarıda geçirirken birçok binada hasar meydana geldi. Depremde hasar gören Gölyaka Devlet Hastanesi boşaltıldı. Yaralı vatandaşların tedavisi için hastane bahçesinde Kızılay çadırı kuruldu. Bir vatandaş, çok korktuğunu belirterek, “Herkes ibret alsın bu olaydan. Çünkü ben deprem hiç yaşamamıştım, yaşayanları şimdi daha çok anladım. Sokakta bir sürü insan çaresiz, aç kaç saattir” dedi.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde dün gece saat 04:08’de 5.9 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Deprem, çevre illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’da hissedildi. Pek çok ilde halk sokağa döküldü. Depremin merkez üssü, Gölyaka’nın Sarıdere Köyü olarak tespit edildi.

Depremin büyüklüğünü AFAD 5.9, Kandilli Rasathanesi ise 6 olarak duyurdu. AFAD, deprem nedeniyle en az 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Düzce Adliyesi'nde hasar meydana geldi. Eğitim-öğretime bir gün süreyle ara verilen kent sayısı dörde yükseldi.

ANKA Haber Ajansı, depremde duvarlarında çatlaklar oluşan ve boşaltılan Gölyaka Devlet Hastanesi’ni görüntüledi. Görüntülerde hastanenin hasar aldığı, eşyaların yere düşmüş olduğu gözlendi. Vatandaşların tedavisi için hastanenin bahçesine Kızılay çadırı kuruldu.

Depremden nedeniyle geceyi dışarıda geçiren Gölyakalı vatandaşlar, yaşadıkları korku dolu anları ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

Bir vatandaş, “Kızımın sesine uyandım. Dolabı sallandı, ‘ne oluyor’ derken eşim dedi ki ‘Anneme bakın.’ Kayınvalidem yaşlı, 80 yaşında. Hemen onu aldım, üstüne bir şey giydirdim, kaçırdım ama üstümüze bir şey alamadık. Ben iki depremi de burada geçirdim, bu üçüncü oldu. Ben üçüncü kattayım, buraya kadar zor indirdim kayınvalidemi. Hemen artçılar olmadı, bir zaman sonra başladı. Gecenin dördünden beri ayaktayız” dedi.

“ALT KATTAKİ DÜKKANLARIN CAMLARININ PATLADIĞINI GÖRDÜK”

Deprem anında yaşadığı apartmandan çatırdama sesleri geldiğini belirten başka bir vatandaş ise “İlk deprem gibiydi, hiçbir farkı yoktu. Diğer depremleri de yaşadım, bunun da ondan bir farkı yoktu. Binanın çatırdadığını, camların patladığını görüyorsun. Psikolojik olarak sadece can havli… Başka hiçbir şey yok, canını kurtarmaya çalışıyorsun. Şu anda eve giremiyoruz, yasak. Ama alt kattaki dükkanların camlarının patladığını gördük” diye konuştu.

“SOKAKTA BİR SÜRÜ İNSAN ÇARESİZ, AÇ KAÇ SAATTİR”

Deprem anında çok korktuğunu ifade eden bir kadın ise şunları söyledi:

“Çocuklarım ayrı odalarda uyuyorlardı, onlar da ‘anne baba’ diye korkudan bize sarıldı. Eve bayağı bir şeyler döküldü, kırılan şeylerim var. Evde çatlak var mı onu henüz bilmiyoruz ama az ilerde Yazıpınar Mahallesi’nde, Çınarlı Caddesi’nde çift daire ortadan ikiye yarılmış, insanlar oraya toplanmış. Ben, insanların duyarlı olmasını istiyorum, el açmalarını istiyorum. Herkes ibret alsın bu olaydan. Çünkü ben deprem hiç yaşamamıştım, yaşayanları şimdi daha çok anladım. Evin içinde birebir yaşadığım için korkudan evde duramıyorum. Allah Erdoğan’dan razı olsun. Allah bir daha bu afeti yaşatmasın. Sokakta bir sürü insan çaresiz, aç kaç saattir. Ateş yakmışlar. Allah razı olsun, örtüler verilmiş. Mağdur olan kim varsa bir an önce onlara el açılmasını istiyorum.”

“KALKIP KAÇAMADIK. DEPREM DURUNCA ÇIKTIK EVDEN”

Deprem nedeniyle yaralandığını ifade eden bir başka vatandaş, “Deprem saat 4’ü 8 geçe olmuş. Benim hanım bağırarak uyandı ve beni de uyandırdı. Heyecana kapıldığım için birden kalkınca, vazolar düşmüştü, ayağımı kesti iki yerinden. Biz telaşa kapılınca indik aşağıya baktık ki bütün halk sokakta, bahçelerde toplanmış vaziyette” derken bir diğer vatandaş, “Çok kötü silkeledi, kalkıp kaçamadık. Deprem durunca çıktık evden. Evin önünde ateş yaktık,  

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER