Ekrem İmamoğlu: Hizmetimizde iddialıyız

Ekrem İmamoğlu: Hizmetimizde iddialıyız

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında, Maltepe ilçesindeki Fındıklı Sosyal Yaşam Merkezi’nin temelini attı ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda yenilenen Altayçeşme Parkı'nı hizmete açtı. Altyapıdan ulaşıma, yeşil alanlara, eğitimden istihdama, sağlıktan çevreye, İstanbul'un her noktasında iş ürettiklerini belirten İmamoğlu, 2023’ün ilk aylarında da '100 Günde 100 Proje’ kampanyasını başlatacaklarını açıkladı. İmamoğlu, “İddiayla söylüyorum ki bir beş yıl içerisinde İstanbul'a bu kadar hizmetin başka bir dönem yapıldığını göremeyecek kimse. O kadar iddialıyız, o kadar dayanışma içerisindeyiz. Allah'ın izniyle bu işi de hep birlikte başaracağız” dedi.

İBB, Maltepe’nin en kalabalık mahallelerinden Fındıklı’nın çehresini değiştirecek 2 proje için bugün tören düzenledi. Fındıklı Sosyal Yaşam Merkezi’nin temeli atılırken vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda yenilenen Altayçeşme Parkı yeniden hizmete açıldı. Temel atma ve açılış töreninde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay birer konuşma yaptı.

Göreve geldikleri andan itibaren, İBB’nin birçok kurumla yaptığı işlerde protokol eksiklikleri ve sıkıntıları olduğunu tespit ettiklerini belirterek konuşmasına başlayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“DEVLETİMİZİN İŞİ, MUTLAK BİR PROTOKOLE BAĞLI OLMALI: Ne ilginçtir ki bazı ilçelerde inşaatlara başlanmış. Örneğin, Hazine’ye ait bir arazi üzerinde işe başlanmış, ama ilgili kurumla hiçbir iş birliği protokolü yok. Örneğin, bir ilçe belediyesinin arazisinde bir işe başlanmış, yapılan projenin ileride nasıl kullanılacağına dair bir uzlaşma metni yok. Ne tesadüftür ki bu yapılan işlerin olduğu ilçelerin de hiçbirisi bir başka siyasi partiye de ait değil. Yani her birisi, belli ilçelere odaklı yapılmış işler. Tabii devlet işi, öyle olmaz. Devletimizin işi, kamunun işi, mutlak bir protokole bağlı olmalı. Yarınlara sorun devredilmemeli. O bakımdan biz, aldığımız görevle birlikte, bütün ilçelerle oturup masada sorunları çözen, protokolün karşılığı nedir, onu yapan; hangi tesisi hangi kurum kullanacak, bize kalan kurumların da yine o bölgedeki dönük hangi fonksiyonlarla hazır hale gelmesini tanımlayan, orada kadınların mı öncelikli talebi, çocukların mı öncelikli talebi var, bunlara bakarak o alanları değerlendiren bir anlayışla süreci yönettik.

İSTANBUL'UN HER NOKTASINDA İŞ ÜRETİYORUZ: Maltepe’de, yine Fındıklı Mahallesi’nde bulunan Çamaşırcı Deresi’nde başlatacağımız yeşil alan çalışmalarına da gerekli kamulaştırma çalışmalarını tamamlandıktan sonra başlayacağız. Gerçekten kıymetli bir hizmet olacak. Altyapıdan ulaşıma, yeşil alanlara, eğitimden istihdama, sağlıktan çevreye, İstanbul'un her noktasında iş üretiyoruz. ‘150 Günde 150 Projeyle’, 2022 yılında, birbirinden değerli. İçinde metrolarımız da var. Ki bu yıl sonunda açacağımız bir metronun Maltepe'mize de çok ciddi katkıları olacağını biliyorum. Bostancı-Dudullu hattımız, yaklaşık 14 kilometrelik bu hat, Anadolu yakasının belki de en önemli işlerinden birisi, Kuzey-güney hattında insanları denize kadar indiren çok kıymetli bir metromuz olacak. Sona geldik. Şu anda işletmenin bir kısım deneme sürüşleri yürütülüyor. Dolayısıyla inşallah bizler, bu sene sonunda çok güzel bir açılışı yapıp İstanbul'umuza belki de son yıllardaki en etkili hatlardan birini daha hediye etmenin gururunu yaşayacağız. Bu hem Maltepe'ye hem Kadıköy'e hem de Ataşehir'e şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

BELEDİYECİLİĞİN KUTSALLIĞI DA BURADAN: İş üretmenin keyfi bir başka. Belediyeciliğin kutsallığı da buradan geliyor. Yani insanına hizmet; çocuğuna, kadınına, erkeğine, herkese hizmet çok kıymetli. O bakımdan biz, bu hizmette hiçbir engel tanımayız. Biz, bütçemizi çok ahlaklı bir biçimde kullanırız. Ve kesinlikle önceliğimiz şudur; insanlarımızın parasını en bereketli şekilde değerlendirip, en güzel şekliyle insanlarımıza hizmet sunmanın büyük bir keyfini, büyük bir onurunu yaşamak istiyoruz. Bu bağlamda, 2023’ün ilk aylarına ‘100 Günde 100 Proje’ gibi yine kıymetli bir çalışmayı da hazır edeceğimizi şimdiden duyurayım. Bu kampanyalarımız, görev bitene kadar devam edecek. İddiayla söylüyorum ki bir beş yıl içerisinde İstanbul'a bu kadar hizmetin başka bir dönem yapıldığını göremeyecek kimse. O kadar iddialıyız, o kadar dayanışma içerisindeyiz. Allah'ın izniyle bu işi de hep birlikte başaracağız. İnsanı odak alan, ayrımcılığa hiçbir zaman fırsat vermeyen, ahlaklı ve liyakatli bir yönetim anlayışıyla 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek bambaşka bir gurur. Yüzüncü yılına gittiğimiz Cumhuriyet’imizin, yüzüncü yılında bir arada olacağımız 2023’te bütün güzellikler, bütün iyi değişimler ve dönüşümler bizimle olsun. Umuyorum ki biz, bu yüzyıla layık işler yapan yöneticiler olalım. Sizler, halkımızla birlikte, milletçe hem bu yüzyıla layık hem de önümüzdeki yüzyılın kıymetli hazırlayıcıları olalım. Çocuklarımıza ve gençlerimize çok özel yılları hep birlikte hazır edelim.”

KILIÇ: İBB’DEN KİMSENİN BİZİ ZİYARET ETMEDİĞİ BİR 5 YIL YAŞADIK

Temeli atılan Yaşam Merkezi’ne kavuşacak Fındıklı Mahallesi’nin Maltepe’nin en kalabalık mahallelerinden biri olduğunu aktaran Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da şöyle konuştu:

“Görev sürem içerisinde zaman zaman Fındıklı'da dolaştığımda, muhtarımızla bir araya geldiğimizde, hemşerilerimizle, esnafımızla bir araya geldiğimizde, buldukları her boş alanı Maltepe Belediyesi'nin arsası zannettikleri için vatandaşlarımız, ‘Başkanım, buraya bir park yap’ diye sürekli telkinlerde ve önerilerde bulunuyorlardı. Ne yazık ki bu alanların hiçbirisi bize ait değildi. Her defasında çaresiz bir şekilde, 'Şu anda üzerinde bulunduğumuz alanın bir an önce bir sosyal tesise kavuşturulması için geçen dönem epey çaba sarf ettik. Ne yazık ki o dönem fazla gücümüz yetmedi' demiştim. Birileri alınmıştı ama, bir defa olsun Büyükşehir’den kimsenin bizi ziyaret etmediği bir 5 yıl yaşadık. Bu dönemse sevgili başkanımız İmamoğlu; İstanbul'a, 16 milyona birden eşit, adil, aynı mesafede hizmet anlayışının sonucunda, neredeyse her iki haftada bir Maltepe'ye geliyor ve Maltepe halkının temel sorunlarını, İBB çalışanlarıyla Maltepe Belediyesi'nin bürokratları, el birliği, güç birliği yaparak çözmek için adeta yarışıyorlar.” 

ALPAY: BÖLGE HALKINDAN GELEN TALEPLER ETKİLİ OLDU

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay da Fındıklı Sosyal Yaşam Merkezi'nin 3 bin 250 metrekare alan üzerine kurulacağını, burada vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak ve onlara destek olacak farklı birimlerin bulunacağını aktardı. Alpay, projenin gelecek sonbaharda tamamlanacağı bilgisini paylaştı. Bölge halkından gelen talepler doğrultusunda tepeden tırnağa elden geçirilerek yeniden düzenlenen Altayçeşme Parkı’nın 13 bin 221 metrekarelik yeşil alana yer verilerek yenilendiğini belirten Alpay, her iki projenin de Maltepe Belediyesi ile imzalanan ‘ortak hizmet protokolü’ kapsamında hazırlandığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER