Fatih Altaylı'dan Esad'a: Sen kazandın arkadaş!

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında "Şu andan itibaren Türkiye’nin Esad’la görüşmekten ve 'Sen kazandın arkadaş' demekten başka şansı yok" ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı'dan Esad'a: Sen kazandın arkadaş!

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı,  bugünkü "Adam kazandı" başlıklı yazısında Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın, Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la gerçekleştirdiği görüşmeye değindi.

Toplantı sonrasında, “Filistin davasının asil bir destekçiye ihtiyacı vardı” diyerek 11 yıllık dönemin sona erdiğinin açıklandığına dikkati çeken Altaylı, “Bu ziyaretin tek bir anlamı var. Esad'ın kazandığının resmen kabulü” dedi."

'TÜRKİYE'NİN SURİYE POLİTİKASININ İFLASININ DA MAHKEME İLAMI'
Hamas’ın el sıkıştığı Esad’ı artık Ortadoğu’da hiçbir güç ‘İslam dışı’ ilan etme kudret ve kuvvetine sahip değil. Bu görüşme Suriye iç savaşının bittiğinin fiili ilanı” görüşünü ifade eden Altaylı, “Türkiye’nin Suriye politikasının iflasının da mahkeme ilamı” diye ekledi.

Altaylı devamında da şunları kaydetti:

Bu politikanın sorumluları ve 11 yıllık uygulayıcıları Muharrem İnce’nin yenilgiyi kabul ederken söylediği gibi açık açık söylerler mi bilmiyorum ama ‘Adam kazandı.’ Şu andan itibaren Türkiye’nin Esad’la görüşmekten ve “Sen kazandın arkadaş” demekten başka şansı yok. Türkiye’de 20 yıldır iktidar olan fikriyatın, en iddialı konu olan Ortadoğu politikasının tümden çöküşüne şahitlik etmek çok acı.Katil Suudi Arabistan, darbe destekçisi Birleşik Arap Emirlikleri politikalarında 180 derecelik dönüşler. Mısır politikasında 180 derecelik dönüş çabaları ortada. Şimdi artık Suriye’de de düşman ilan edilen Esad’ın zaferine şahit olarak uzlaşmak zorunda kalmak. Elbette bunu da ‘Büyük uluslararası başarı’ diye satacaklar ve her kör satıcının bir kör alıcısı olduğu gibi bunu da satın alacak birilerini bulacaklardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER