İBB'den eğitim desteği başvurusu devam ediyor

İBB'den eğitim desteği başvurusu devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesiyle 75 bin öğrenciye geri ödemesiz verilecek 4 bin 500 TL’lik burs için son başvuru tarihi 16 Ekim. Destekten faydalanmak isteyen öğrencilerin, İBB’nin ‘İstanbul Senin’ mobil uygulaması üzerinden başvuru yapması gerekiyor. 

İBB, ‘Genç Üniversiteli Desteği’ projesi kapsamında üniversite öğrencilerini ekonomik anlamda desteklemek için 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL burs desteğinde bulunuyor. Başvurmak isteyen öğrencilerin kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet ya da vakıf/özel üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuması gerekiyor. Ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin de yıl sonu başarı notunun 100 üzerinden en az 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da istenen kriterler arasında yer alıyor. Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, ücretli değişim programında olanlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, 25 yaşından büyükler ise burstan faydalanamayacak. 

‘İSTANBUL SENİN’ UYGULAMASI ÜZERİNDEN BAŞVURULACAK 

Burs desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin İBB’nin ‘İstanbul Senin’ uygulamasını indirerek uygulama üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiler de ‘İstanbul Senin’ mobil uygulamasında yer alıyor. 26 Eylül’de başlayan başvurular 16 Ekim’de sonlanacak. Yapılacak değerlendirmelerin ardından burs almaya hak kazanan öğrencilere, ekim ayından itibaren 3 taksit olarak ödeme yapılacak. 

PROJENİN GEÇMİŞİ 

Genç Üniversiteli Desteği projesi kapsamında sağlanan burslar, geri ödemesiz ve faizsiz olarak veriliyor. Projenin yapıldığı ilk dönem olan 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde 29 bin 423 öğrenciye burs sağlandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 33 bin 763 öğrenciye burs sağlanırken 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde ise 51 bin 992 öğrenci burs aldı. Bu dönemde yapılan destek toplamda 3 bin 200 TL olurken 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde 75 bin öğrenciye 4 bin 500 TL geri ödemesiz burs verilecek. 

İSTENEN BELGELER

Başvuru için istenen belgeler şöyle: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikamet belgesi (şehir dışından gelenlerin ikametgahını İstanbul’a aldırması gerekiyor), sabıka kaydı/disiplin cezası almadığına dair belge, vukuatlı nüfus kayıt örneği, öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript, bursluluk belgesi, disiplin belgesi, ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (gelir belgesi, maaş bordrosu vb.), varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi, varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler (sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınıyor), öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge, öğrencinin İstanbul Kart bilgisi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER