İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge: Paket servisi yapılamayacak

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine ‘Konaklama Tesislerindeki Restoranlar’ konulu genelge gönderdi. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta ve restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satıl yapamayacak, saat 22.00’dan sonra canlı müziğe izin verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge:  Paket servisi yapılamayacak


İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgınının tekrar artışa geçmesi üzerine 81 ilin valiliğine ‘Konaklama Tesislerindeki Restoranlar’ konulu genelge gönderdi. Genelgede restoran, lokanta, pastane, kafe gibi yeme-içme yerlerinin 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği; restoran, lokanta gibi yerlerinde 20.00’den sonra telefon veya internet üzerinden paket servisi hizmeti verebileceği bildirildi.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgenin maddeleri şöyle:

-Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek.

-Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.

-Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak.

-Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek.

-Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek.

-Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesinde; 'Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' ibaresi bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2020, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER