İki işçinin öldüğü kaçak ocak sahibine ‘indirimli’ ceza

Zonguldak’ta sahibi olduğu ruhsatsız kömür ocağında meydana gelen göçüğün 2 işçinin ölümüne neden olması sebebiyle tutuklanan maden sahibi Mustafa Kurt, ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan ‘takdiri indirimle’ 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırıldı.

İki işçinin öldüğü kaçak ocak sahibine ‘indirimli’ ceza

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde, iddiaya göre 11 kaçak göçmenin çalıştığı madenin girişi patlatılarak, ocak kapatıldı. Göçmenler ise sınır dışı edildi. Kadir Ulama ile Ümit Kurt ve diğer işçiler, ruhsatsız olarak işletilen ocağı olay günü tekrar açmaya çalıştı. Girişi temizleyip içeri girdikleri sırada Kurt ve Ulama, göçük altında kaldı. İhbarla sağlık, AFAD, jandarma ve Türkiye Taşkömürü Kurumu tahlisiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin çalışmasıyla 2 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Soruşturma kapsamında ocak sahibi olduğu öne sürülen Mustafa Kurt ve M.U., gözaltına alınırken sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

DURUŞMA GÖRÜLDÜ
Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Kurt, SEGBİS ile katılırken, maden ocağında hayatını kaybedenlerin yakınları, avukatlar ve sanığın yakınları salonda hazır bulundu. Bilirkişi raporlarında Mustafa Kurt’un asli kusurlu olduğu belirtilirken savcı, mütalaasını açıkladı. Soruşturma kapsamında daha önce tahliye edilen M.U.’nun beraatini isteyen savcı, Mustafa Kurt hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı söz verilen Ümit Kurt’un eşi F.K., “M.U. ocağın sahibi değil, Mustafa Kurt ocağın sahibidir. Cezalandırılsın” dedi.

Mustafa Kurt ise “Ben 8 ay yattım. Hiçbir suçum yok. Beraatimi talep ediyorum. Ayrıntılı beyanları avukatım verecek” diye konuştu.

İNDİRİM UYGULANDI
Mahkeme heyeti, Mustafa Kurt hakkında ‘2 kişinin ölümüne neden olmak’tan 6 yıl, bilinçli taksir olduğu için artırım yapılarak 8 yıl hapis cezasına hükmetti. Kurt’un cezası, takdiri indirim ile 6 yıl 8 aya indirilirken tutukluluk halinin devamına karar verildi. M.U.’nun ise beraatine karar verildi.

ÖLEN İŞÇİNİN EŞİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜLER
Duruşma çıkışı sanık Mustafa Kurt’un yakınları, Ümit Kurt’un eşinin üzerine yürüdü. Polisin araya girmesiyle olay büyümeden sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER