İmamoğlu İSKOM'dan açıklama yaptı

İmamoğlu İSKOM'dan açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehir genelinde etkili olan yağışlarla ilgili İstanbul Su ve Kontrol Otomasyon Merkezi’nde (İSKOM) açıklama yaptı. Boğaz hattında metrekareye 60 kilogram yağış düştüğünü, yağışın gün boyu yer yer etkisini artıracağını söyleyen İmamoğlu, “İBB yetkisi alanında bulunan noktalarda binlerce arkadaşımız, günlerce bu temizlik noktasında hassas bir çalışma sürdürüyorlar. Bir başka özelliği de İstanbul'un, özellikle kanalizasyon sisteminde yağmur suyu alanlarıyla ilgili ilçe belediyelerimizin sorumluluk alanları var. 39 ilçemizle de koordineli çalışıyoruz. Karşılıklı uyarılarımızı birbirimize yapıyoruz ve anlık müdahalelerde de birbirimize destek oluyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinden itibaren kentte yer yer etkili olan sağanak yağışlarla ilgili bilgilendirmesini, bakımda olan Afet Koordinasyon Merkezi’nin toplantı salonu yerine bu kez İSKOM'da yaptı.

Yağışların gün içerisinde yer yer kuvvetini artırmasının beklendiğini belirten İmamoğlu, Boğaz hattında metrekareye 60 kilogram yağış düştüğü bilgisini verdi. Yağışların yarın da devam edeceğini kaydeden İmamoğlu, İstanbullulara hava koşullarına dikkat etmeleri yönünde uyarıda bulundu. İBB ekiplerinin binlerce noktada görev başında olduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

"YILLARIN BİRİKİMİ SORUNLAR BİR ANDA ÇÖZÜLEMİYOR: Bazı kronik sorunlu alanların tümüne yapmış olduğumuz müdahalenin meyvesini topluyoruz diyebilirim. Küçük bir yağışta bile çok sorunlu manzaraları yaşadığımız meydanlarda, kavşaklarda şu an bunu oldukça minimize etmiş durumdayız. Elbette yılların birikimi sorunlar bir anda çözülemiyor. Bu noktalarda çalışmalarımız halen devam ediyor.

39 İLÇEYLE KOORDİNELİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ: İBB yetkisi alanında bulunan noktalarda binlerce arkadaşımız, günlerce bu temizlik noktasında hassas bir çalışma sürdürüyorlar. Bir başka özelliği de İstanbul'un, özellikle kanalizasyon sisteminde yağmur suyu alanlarıyla ilgili ilçe belediyelerimizin sorumluluk alanları var. 39 ilçemizle de koordineli çalışıyoruz. Karşılıklı uyarılarımızı birbirimize yapıyoruz ve anlık müdahalelerde de birbirimize destek oluyoruz.

HARAMİDERE’DE SORUNU YIL SONUNDA ORTADAN KALDIRIYORUZ: Esenyurt’ta İBB’nin ıslah çalışması yürüttüğü bölgeye kısa sürede düşen yoğun yağış nedeniyle baskınlar yaşandı. Yaklaşık 20 dakikada olan bir yağış ve özellikle arka planda havzaya düşen yağışların birikmesiyle yine kronik sorunun olduğu alanda bir sel baskını yaşandı. Ama yine arkadaşlarım orada hazırdı. Zaten malumunuz, orada bir şantiyemiz var devam eden. Bu yıl sonunda biz, oradaki sorunu tümden kaldıracağız. Havzanın tamamındaki çalışmalarımızı da haziran ayında bitireceğiz. Orada, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, su havzasının, dere yatağının imara açılması ve oraya ne yazık ki yüzlerce konutun inşa edilmesi üzerine dere yatağının değiştirilerek devam ettirilmesi, bugün yaşatılan kronik sorunların sebebi diyebiliriz. Ancak buradaki dere yatağıyla ilgili ve havzayla ilgili sorunu tümden ortadan kaldıracak çalışmamızı etkili bir biçimde sürdürüyoruz.

YAĞIŞLAR BUGÜN VE YARIN DEVAM EDECEK: İBB İtfaiyesi, İBB Yol Bakım Dairesi Başkanlığı, İSTAÇ gibi ilgili tüm birimler bölgede çalışmaya devam ediyorlar. Yağışlar devam edecek. Bugün gün boyu sürecek. Akşam biraz hafiflemesi söz konusu ama yarın yine yağışın İstanbul'da olduğunu biliyoruz. Bugün yoğunluğun özellikle Boğaz hattında, Sarıyer civarında etkili olacağı, bir bölümü Alibeyköy ve Şile yönüne doğru ama Boğaz hattı yoğunluklu bir yağış bekleniyor. İklim değişikliği meselesi çok önemli. Bugün yaşadığımız ya da anlık bize yaşattığı problemin temel kaynağı bu. İstanbul'a düşen bu yağışlar ya da yurdumuzun ya da dünyanın herhangi bir yerine düşen anlık bu yoğun yağışların ve yarattığı sorunların temelinde aslında. Şehirleşmeden tutun da tarım alanlarının yok edilişine ya da ormanların yok edilişine varıncaya kadar dünyaya verdiğimiz zararın aslında bugün de bize geri dönüşü diyebiliriz. Bu bağlamda her kurum, ülke, şehir ve insanın bu sürece sorumlu bir birey olarak dünyayı geleceğe hazırlama sorumluluğu içerisinde hareket etmesi şart. İstanbul'umuzu uyarmak bizim sorumluluğumuz. Görevimizi yerine getirmek bizim sorumluluğumuz. Ama bu tür ortamlarda iş birliğinden ve el birliğinden biraz daha hareket etmek karakteri, kabiliyetinden dolayı tekrar bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

İBB EKİPLERİ YARINA KADAR ALARMDA

Devam eden hava koşullarında Sarıye

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2022, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER