İmamoğlu'ndan Karaismailoğluna cevap

İmamoğlu'ndan Karaismailoğluna cevap

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir televizyon programında kendisi için kullandığı "emek hırsızı” sözüyle ilgili olarak, “Ben emek hırsızlığı diye bir kavramı anlamam bilmem ama sayın bakan bilir” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında 15 Eylül’de faaliyete geçen Zafer Mahallesi’ndeki Esenyurt Erkek Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etti. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile birlikte yurttaki odaları ve farklı birimleri inceleyen İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’dan bilgi aldı. Daha sonra öğrencilerle bir araya gelen İmamoğlu, onlardan gelen soruları yanıtladı. İmamoğlu, şunları söyledi:

"HEDEFİMİZ 5 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK: Bu sene 10 yurdumuz oldu ve 2 bin 800’ün biraz üzerinde kapasiteye ulaştık. Hedefimiz, 5 bin öğrenciye ulaşmak önümüzdeki sene. Hazırlıklarımız var. Şu anda inşaatı devam eden yurtlarımız var. Yaklaşık 2,5 senelik yatırımla, 5 bin yurda ulaşmak bizim için gurur verici. Gençlerimiz sadece burada eğitim dönemlerinde okula gitsinler, burada barınma ihtiyaçlarını gidersinler tarafında değiliz. Aynı zamanda biz, gençlerimizle iş birliği yapmak istiyoruz. İstanbul'un birer gönüllüsü olsunlar istiyoruz. Hatta bazen dönem dönem beraber üretelim istiyoruz. Sosyal projeler olabilir, farklı çalışmalar olabilir. Az önce öğrenci arkadaşlarımla denk geldik. Onların yanında da söyledim. Bulunduğu lokasyonlara göre, yakın bölgesini onlara tanıtarak, yakın çevresini onlarla paylaşarak, onların oralarda da etkin birer genç haline gelmesini istiyoruz.

ÖĞRENCİLERE “GÖNÜLLÜLÜK” DAVETİ: Bunun dışında biz, Büyükşehir Belediyesi olarak, gençlerin birer öğrencimiz olmasını şöyle bir fırsata da çevirmek istiyoruz: Sizlerin, edindiği meslekler üzerinden bizlerdeki staj imkanlarından faydalanmak istediğinizde, sizi oralara yönlendiriyor olacağız. Yine bununla beraber Bölgesel İstihdam Ofislerimiz var. Başta kendi kurumlarımız olmak üzere, yarı zamanlı iş imkanlarıyla da sizleri buluşturmanın fırsatlarını kollayacağız. Geçen sene bunu, yaklaşık 500 öğrencimizle yaptık. Bu sene 3 bin öğrencimizle yapmanın keyfini de ortaya koymak istiyoruz. Mesela kasım ayında İstanbul Maratonu'muz var, ‘Avrasya Maratonu’ diye geçen. Dünyada iki kıtada birden koşulan tek maraton. Bu ve benzeri etkinliklerde, bazı gönüllü gençlerimizle de iş birliği yapıyoruz. Sizleri bu tür aktivitelerimize de birer gönüllü olarak katılmak için de davet ediyorum. Görev almanızı, orada bize destek olmanızı istiyoruz. Yakın zamanda çok güçlü bir formasyona dönüşmesini arzu ettiğimiz, Olimpiyatla ilgili bir çalışma sürecimiz olacak. ‘Olimpiyat Gönüllüleri’ diye bir gençlik potansiyeli oluşturma arzusundayız.

GELECEĞİNİZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ: Biz, sizden güç almak istiyoruz. Elbette ailelerinize buradan duyuruyoruz ki bizlere emanetsiniz. Güzel bir gelecek, güzel bir ortamda çalışmanız için de biz elimizden geleni sizler için yapacağız. Bazı konular az önce bana aktarıldı. Onlardan da bahsetmeyi elbette arzu ederim. Başta ulaşım ve iletişim konusundaki sorunların çok iyi duruma geleceğinden kuşku duymayın. Hele hele bugünkü çağda, hiçbir yurtta, hiçbir öğrencimizin internet erişimiyle ilgili en ufak bir sorun yaşamasını istemiyorum ve kabul etmiyorum. Dolayısıyla o konuda sizi temin ederim ki iletişimle ilgili sorunlarımız çözülecek, elbette ki makul seviyede. Belki sınırsız noktaya erişemeyebiliriz şu aşamada. Ama size yeterli olacak seviyeyi de karşılıklı belirleyerek hem hız noktasında hem diğer hususlarda bu konuda size imkân sağlanacak. Yine ulaşımla ilgili fırsatları sağlamaya devam edeceğiz. Öğrenci değişimiyle ilgili de olan yurtlarımızla sizleri denkleştirerek buluşturmaya devam edeceğiz."

YURT KAPASİTESİ SAYISI SIFIRDAN 2 BİN 800’E ÇIKTI

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’nın aktardığı bilgilere göre, Esenyurt Erkek Öğrenci Yurdu’nun 186 odası ve 495 kişilik kapasitesi bulunuyor. 7 katlı yurtta; 1, 3, 4 ve 5 kişilik odalar yer alıyor. Öğrencilerin gereksinim duyacağı imkanlarla donatılan yurtta; bilgisayar odası, kütüphane, çalışma ve çizim odası, eğitim salonu, spor salonu, yemekhane, çamaşırhane ve ütü odası, aktivite odası, valiz odası, 24 saat kamera sistemi, 24 saat sıcak su, temizlik hizmeti, su deposu, jeneratör, 24 saat güvenlik hizmeti, yangın merdiveni, asansör, mescit ve otopark bulunuyor.

İBB, ilk kez 2021 yılında Avcılar’da iki, Beyoğlu Örnektepe’de bir kız öğrenci yurduyla yükseköğrenim öğrenci yurtlarına barınma hizmeti vermeye başladı. Bu yıl Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde 7 yurt daha hazır hale getirildi. Böylece toplam yurt sayısı, 10’ yükseldi. İBB, bu yıl 6 kız, 4 erkek yurdunda hizmet verecek. Daha önce yurt hizmeti vermeyen İBB’nin açtığı yurtlardan geçen yıl 622 öğrenci yararlandı. Yurt kapasitesinin son yatırımlarla 2 bin 800’e yükseltildiği bildirildi. 

"EMEK HIRSIZI KAVRAMINI SAYIN BAKAN BİLİR"

Bu arada, ziyaret sonra gazeteciler, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı bir televizyon programında kendisi için "emek hırsızı" sözü kullandığı hatırlatarak, buna bir cevabı olup olmadığını sordular. İmamoğlu da bunun üzerine “Ben emek hırsızlığı diye bir kavramı anlamam, bilmem ama sayın bakan bilir” diye konuştu.

İmamoğlu, Esenyurt yurt gezisinden sonra Avcılar'a gitti. Yapımı devam ve trafiğe kapalı olan Marmara Caddesinden inceleme gezisi yapan İmamoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı ve vatandaşlarla bir araya geldi. 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER