İmamoğlu'ndan karla mücadele çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eyüpsultan’daki Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) bugün bir basın toplantısı düzenledi.

İmamoğlu'ndan karla mücadele çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabaha karşı etkili olması beklenen Sibirya kökenli soğuk hava dalgası ve kar yağışı öncesinde İstanbulluları bilgilendirdi. 


İmamoğlu, “İstanbul'un bütün kadroları, binlerce, hatta on binlerce diyeceğimiz ilçe belediyeleri vasıtasıyla ortaya konacak bu mücadelenin başarılı olması için 16 milyon İstanbullu hemşehrimizin bizimle beraber olması ve bize eşlik etmesi gerekmektedir” dedi.


 düzenleyen Ekrem İmamoğlu, “AKOM, sadece Büyükşehir Belediyemizin ilgili kurum ve kuruluşları değil, aynı zamanda İstanbul'un bu tür mücadelede ilgili olan bütün kurum ve kuruluşların temsilcilerinin olduğu bir merkez. Burada, ama havalimanları olsun, ama kara yolları olsun, diğer kurum kuruluşlarla beraber İBB’nin bünyesinde bulunan kurumlarımızla birlikte, bir arada süreç yönetiminde koordinasyonu en üst seviyede tutmak için oluşturulmuş bir merkezimiz” diye konuştu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında dün yaptıkları koordinasyon toplantısının çok verimli geçtiğini vurgulayan İmamoğlu, “Bu verimli buluşma sonrasında, zaten var olan diyaloğumuzun daha güçlü olması hususunda birtakım yorumlar ve birtakım ilave düşünceler orada dile getirildi. Sayın Vali’mizle yaptığımız toplantıda, ilgili, yetkili olan bütün kurum ve kuruluşların kendi yetki alanlarındaki sorumluluklarını yerine getirecekleri gibi, dayanışmayla birlikte, ihtiyaç duyulduğu hallerde birbirine destek olma konusunda da hep birlikte kararlı bir mücadeleyi yerine getirmiş olacağız” dedi.

İmamoğlu, elindeki harita üzerinden, kent genelinde kurumlara ait yol sorumluluk ağları ve kar küreme araçlarının izleyeceği 465 güzergaha dair detayları da canlı yayında vatandaşlarla paylaştı.

İBB’nin yeterli tuz ve solüsyon stokuna sahip olduğunun altını çizen İmamoğlu, ihtiyaç halinde ilçe belediyelerinin tuz ihtiyaçlarını kurumdan karşılayabileceğini belirtti. İmamoğlu, ara yolların da 39 ilçe belediyesi tarafından açık tutulacağını duyurdu. İmamoğlu’nun verdiği bilgilere göre; beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle İBB tarafından alınacak tedbirler ve verilecek hizmetler şöyle:

-4 bin 23 km’lik yol ağında trafiğin açık tutulması ve toplu ulaşımın aksamaması için 9 bin 500 personel, 2 bin araç-iş makinesi ile 7/24 esaslı çalışma sürdürülecek. Metrobüs sabaha, raylı sistemler 02:00’ye, vapurlar ise 24:00’e kadar çalışacak. Deniz Taksi de 24 saat hizmet verecek.

-İETT ve Şehir Hatları, yoğunluğa göre ek seferler koyacak. İSPARK, 70 bini aşkın araç kapasitesiyle 24 saat hizmet verecek.

-Kapanan yollar çekicilerle hızla açılacak. 220 bin ton tuz ve 64 tank (bin 290 ton) solüsyon, müdahale için sahada hazır tutulacak. İhtiyaç halinde saatte 25 ton solüsyon üretilebilecek.

-Kar küreme ve tuzlama ekipleri aracılığıyla 465 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hızla müdahale edilecek.

-Kritik noktalara bırakılan tuzlarla hastane, hal, otogar gibi kamu kurumları ile üstgeçit, otobüs durağı ve meydanlardaki kar birikintilerine ve buzlanmalara hızla müdahale edilecek.

-İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak.

-Mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılacak. Sabah iskele, köprü, gişe, Marmaray ve Metrobüs durakları gibi ana arterlerde, geceleri ise hastane acil servis önlerinde İstanbullulara ikramlarda bulunacak.

-Mahmutbey gişeler, Hadımköy gişeler, köprü çıkışları gibi kritik noktalarda 4 mobil WC vatandaşların hizmetinde olacak.

-İBB’nin sorumluluğundaki ana arter ve bağlantı yollarında çekici-kurtarıcı araçlar hazır bekletilerek, trafik kazaları ve yolda kalmalara hızla müdahale edecek.

-Muhtarların kontrolündeki kürüme aparatlı traktörler ile köy yolların açık tutulması sağlanacak.

-İETT otobüsleri normal seferlerini aksatmadan sürdürecek. Toplam 5 bin 300 araçla günlük 54 bin sefer yapılması planlanıyor. Yoğun hatlara ek sefer konulacak. Raylı sisteme paralel hatlar, en yakın metro entegre istasyonuna yönlendirilecek.

-Metro İstanbul, 9 Mart Çarşamba gününden 13 Mart Pazar gününe kadar M1, M2, M3, M4,M5, M6,M7, M9, F1 Füniküler, T1, T4, T5 tramvay hatlarında seferlerini 02:00’ye kadar sürdürecek.

-Metrobüs kar yağışı boyunca 24 saat açık kalacak. Metrobüs hattını açık tutmak için 26 kar küreme tuzlama aracı, 5 solüsyon tankeri görevlendirildi.

-Şehir Hatları’nda Kadıköy-Karaköy, Beşiktaş-Üsküdar gibi ana hatlardaki seferler, çarşamba ve perşembe günü gece yarısına kadar devam edecek.

-Toplu ulaşımda hava şartları nedeniyle oluşabilecek aksamalar ve alınan tedbirler sosyal medyadan anında duyurulacak.

İBB’YE BAĞLI İŞTİRAKLERİN HİZMETLERİ

-Hızır Acil, itfaiye, zabıta ve cenaze hizmetleri aksamadan devam edecek.

-İSKİ, şehre 24 saat kesintisiz, kaliteli su vermeye devam etmek için tüm tedbirleri aldı.

-600 vatandaş temsilcisi ile hizmet veren 153 Çözüm Merkezi, İstanbulluların her konudaki taleplerini anında birimlere ulaştıracak.

-İBB Darülaceze Müdürlüğü ve Zabıta Daire Başkanlığı koordinasyonda, evsiz vatandaşlar tesislerde misafir edilecek. Esenyurt ve Kayışdağı’ndaki barınma merkezlerinde banyo, tıraş, kıyafet, sıcak yemek ve barınma hizmeti, sağlık taraması ve ilaç desteği ile aileye teslim veya memleketine gönderme hizmetleri sunulacak.

-İGDAŞ da kente 24 saat doğal gaz sağlamaya devam etmek üzere önlemlerini aldı. Olumsuz hava şartlarına rağmen sahada sayaç tamiri ve yenileme işlemleri kontrollü devam edecek.

-İSTAÇ, ev, sanayi, gemi, hafriyat gibi atıkları aksatmadan aktarma ve bertaraf noktalarına götürülecek. Herhangi bir atık çöp sorunu yaşanmayacak.

-İstanbul Halk Ekmek, 7/24 üretime ve her noktaya ekmek dağıtımına devam edecek.

-Ürün stoklarını artıran Hamidiye A.Ş., bayilere ve zincir mağazalara su ulaştırmaya devam edecek.

-Hastane kafelerinde 24 saat kesintisiz hizmet verecek olan BELTUR, restoran ve kafelerinde ise 10:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek.

-İBB Wi-Fi kesintisiz hizmet verecek. İtfaiye ve zabıta telsiz altyapılarının aksamaması için ekipler 7/24 hazır bekleyecek.

-Boğaziçi Yönetim A.Ş., yönetimindeki 16 siteye 167 ton tuz bıraktı. Kar küreme ve temizleme çalışmaları için yeterli sayıda personel hazır tutulacak.

Karla mücadelede 16 milyon İstanbulluya iş birliği çağrısında bulunan İmamoğlu, şöyle konuştu:

16 MİLYON İSTANBULLU HEMŞEHRİMİZİN BİZE EŞLİK ETMESİ GEREKMEKTEDİR: “İstanbul'un bütün kadroları, binlerce, hatta on binlerce diyeceğimiz ilçe belediyeleri vasıtasıyla ortaya konacak bu mücadelenin başarılı olması için 16 milyon İstanbullu hemşehrimizin bizimle beraber olması ve bize eşlik etmesi gerekmektedir. Özellikle kar koşullarına, kış koşullarına uygun olan araç ve ekipmanların, kar lastiğinin olması şekliyle trafiğe çıkılmasının zaruri olduğunu hatırlatalım. Gerçekten bir aracın dahi yaşatacağı bir tıkanmanın, bazen kilometrelerce uzunlukta bir yoğunluk yaratacağını hep beraber yaşadık, yaşıyoruz. Bu manada bütün vatandaşlarımızın bu tedbirlere, bu kurallara uygun şekilde hareket etmesini diliyoruz ve istiyoruz. Aynı zamanda zorunlu olmadıkça, kendi araçlarıyla da trafiğe çıkmamalarının önemli olduğunun altını çizelim. Zira toplu taşıma hizmetimiz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir. Bu tür ortamları atlatmamızın yegâne yolu ve yöntemi, bütün vatandaşlarımızın, bütün hemşehrilerimizin bize eşlik etmesiyle mümkündür.

TEK BİR VATANDAŞIMIZIN DAHİ MAĞDUR OLMAMASINI İSTİYOR VE DİLİYORUZ: Tabii ki çocuklar, gençler, okula gitmeyecek olanlar, evlerde, yurtlarında gününü geçirecekler. Bu konuda acil durumlar, ihtiyaç duyulan, evde bakım hizmeti alan vatandaşlarımız var. Hem bizler hem devletimizin diğer kamu ve kurumları hem ilçe belediyeleri bu hususta dayanışmayla vatandaşlarımızın yanında olacaklardır. Çocuklara bolca kitap okumalarını, bir miktar derslerine yoğunlaşmalarını, vakit buldukça dinlenmelerini diliyorum. Kar yağışının ne kadar şiddetli olacağını tabii ki kesin tahmin etmek mümkün değil; ama tabii ki karın, herkesin mahallesinde sadece tadını çıkarttığı, izlediği bir ortam olmasını diliyorum. Bu zorlukta, bu sıkıntılı geçmesi tahmin edilen hafta sonunda hiçbir vatandaşımızın, tek bir vatandaşımızın dahi mağdur olmamasını ve burnunun kanamamasını diliyor ve istiyoruz. Şimdiden emeği geçecek olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına, bütün emekçi dostlarıma ve burada bulunan bütün kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine de yürekten şimdiden 16 milyon İstanbullu hemşehrim adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

İmamoğlu, toplantı sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, “Sayın Vali ile istişare içinde yol yürüdüğünüzü ifade ettiniz, geçen seferki kar operasyonundan biraz farklı bir durum, istişare iz düşümlerini bugün gördük. Aranızda bir hat mı var? Nasıl bir yöntemle ilerleyeceksiniz bu 5 günlük süreç içerisinde? İkincisi de Türkiye zaten bir enerji ve elektrik krizinin içerisinden geçiyor. Bu kar yağışına ilişkin İstanbul’da herhangi bir olası elektrik kesintisine dair çalışılmış bir senaryonuz var mı” sorularına şu yanıtı verdi:

SAYIN VALİ’MİZLE DİYALOG HALİNDEYİZ: “Bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu ifade eden hiçbir açıklama olmadığı gibi, biz de süreci bu anlamda takip ediyoruz. Elbette bütün kurum ve kuruluşların, örneğin bizim, metronun veya diğer kurumlarımızın ya da İGDAŞ’ın bu tür sıkıntılı hallerde ne yapacağı konusunda acil uygulamaları var, mevcuttur. Fakat şu anda böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağımız hususunda ilgili kurumlar bir beyanda bulunmamıştır. Böyle bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Sayın Vali’mizle biz, bugüne dair değil, son bahsi geçen, çok da tartışılan dönemde de en etkin bir biçimde irtibat halindeydik. Bizimle irtibat kurmamayı tercih eden Sayın Vali’miz değil, başka idareciler. Onlar da şu an gündemimizde değil. Gündemimiz İstanbul. İstanbul’un da hem valisi var -kendisine teşekkür ediyorum- hem de seçilmiş belediye başkanı var. Biz de buradayız. İlgili kurum ve kuruluşları var. Dolayısıyla aramızdaki hat, 7/24 açıktır. Sadece hatta araya girenler olmasın; gerisini biz çözeriz. İstanbul sorunsuz bir akşam ve hafta sonu yaşayacaktır.

“BİZE BÖYLE BİR İHTİYAÇLARI OLMADIĞI İLETİLDİ”

İmamoğlu, “İstanbul Havalimanı için, ilgili kurum kuruluşlarla veya Vali’yle ortak bir çalışmanız var mı? Çünkü bu karın Karadeniz’den girip Marmara’dan çıkması bekleniyor ve orası da aslında Karadeniz. Yani karın en çok yağması beklenilen yerlerden bir tanesi…” sorusunu ise şu yanıtı verdi:

“Öncelikle o dönemde, İstanbul Havalimanı’na dönük yolların kapalı olması ve uçuşların durması sebebiyle mahsur kalan vatandaşlar olmuştu. Sadece bizim vatandaşımız değildi. Bu noktada yapabileceğimiz ne var diye arkadaşlarım ilgili kurumun yetkilileriyle beraber irtibat kurdular. Bize böyle bir ihtiyaçları olmadığı iletildi. Yaşanan diyalog bundan ibaret. Dün ilgili kurumun, İstanbul Havalimanı yönetimini, işletmesini yapan İGA kurumunun yetkilisinin verdiği bilgiye dayalı olarak ifade edeyim; tüm tedbirlerin alındığı söyledi. İGA’nın yetkisi havalimanı içi ve bağlantı yoluna kadar olan yoldaki kısımda. Diğer kısmın yetkilileri başka kurumlar. Kuzey Marmara yolu var, İCA kurumu var. Dolayısıyla İGA’nın kendi içerisindeki sorunları gidermeye yönelik araç ekipman ve kadrolarının bulunduğu ve buna yönelik tedbirleri aldığı noktasındaydı. Bize şu an için oluşan ve ulaşan herhangi bir yardımla ilgili ya da destekle ilgili araç talebi ya da personel talebinde bulunulmadı. İhtiyaç duyulması halinde, sefer azaltmasının yapılabileceği hususunda Türk Hava Kurumu’nun görüş beyan ettiğiyle ilgili bilgi paylaşıldı. Dolayısıyla İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın tüm sorumluluğu kendi işletmecilerindedir. Vali’mizin koordinasyonunda yapılan toplantıda bu kararlar alınmıştır. İnşallah kazasız, sıkıntısız, problemsiz, güzel anılar bırakan bir kış yaşayalım. Umarım ki pazartesi sadece ekstra bilgi olarak, baraj doluluklarımızın tamamının 100’de 100’e ulaştığını tüm vatandaşlarımızla paylaşmayı diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER