İmamoğlu'ndan şarkıcı Gülşen'in tutuklanmasına tepki

İmamoğlu'ndan şarkıcı Gülşen'in tutuklanmasına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'nun nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik söylediği sözler nedeniyle tutuklanmasına tepki gösterdi. İmamoğlu, “Bir kişi, ettiği bir söz üzerine, bir kişi istiyor diye bir sanatçı hapse atılıyorsa bu olmaz. Yanlış yaptı diye, bir insanı üzdü diye, sadece o insanın duygularını rencide etti diye hapse atılıyorsa olmaz. Adaletsizliği, hukuksuzluğa dönük yapılan bütün hamleleri kınıyoruz. Bir kişinin dediği değil; adaletin, hukukun işletildiği bir ülke istiyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Pendik’teki Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'nun nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik söylediği sözler nedeniyle tutuklanmasına tepki gösterdi. "Bir kişinin dediği değil; adaletin, hukukun işletildiği bir ülke istiyoruz" diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“BİR KİŞİ İSTEDİ DİYE SANATÇI HAPSE ATILMAZ: Bir kişi, ettiği bir söz üzerine, bir kişi istiyor diye bir sanatçı hapse atılıyorsa bu olmaz. Yanlış yaptı diye, bir insanı üzdü diye, sadece o insanın duygularını rencide etti diye hapse atılıyorsa olmaz. Hata yapmış olabilir, hakaret etmiş olabilir ama hakkı hapis değildir. Hukukun yerine geldiği ortamlar, adaletin varlığı ancak, bizim önümüze az önce bahsettiğim ışığı yakabilir. Aksi takdirde çok sıkıntılı bir ortamı hepimize yaşatabilir. Hukuk ve adalet, bir kişi için değil. Hukuk ve adalet, toplum içindir, insanlık içindir, herkes içindir; kuralları evrenseldir.

BİRİ HAKARET EDİNCE ‘NE GÜZEL LAF ETTİ’, BİRİ HAKARET EDİNCE ‘HAPSE ATALIM’ DEĞİLDİR HUKUK: Dolayısıyla biri hakaret ettiğinde 'ne güzel laf etti', biri hakaret ettiğinde 'hemen hapse atalım' yolculuğu değildir hukuk, adalet. Hukuk ve adaletin kuralları vardır, cezası yapılacağı zaman ya da ifa edileceği zaman uygulanma biçiminde eşitlik vardır. Hukuk ve adalet artık tüm dünyada öylesi tartışılıyor ki nereye giderseniz gidin aynı uygulamalarla muhatap olmanın mücadelesi verilmektedir.

BU ANLAMSIZ SÜRECİ YAŞATAN AKLIN SONA ERECEĞİ ZAMANA DOĞRU HEP BİRLİKTE GİDİYORUZ: Türkiye'de bu anlamsız süreci yaşatan aklın sona ereceği zamana doğru hep birlikte gidiyoruz. İşte bu mücadele de bir seferberlik mücadelesi. Bu, siyasi bir mücadele değil. Gerçekten toplumun akılla, bilimle, eşitlikle, özgürlükle, adaletle buluşma mücadelesi. Bu manada bu yolculuğun, bu aklın dışındaki tüm tutumları kınıyoruz. Adaletsizliği, hukuksuzluğa dönük yapılan bütün hamleleri kınıyoruz. Bir kişinin dediği değil; adaletin, hukukun işletildiği bir ülke istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2022, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER