İstanbul'da fırıncılar zam istiyor

Buğday ve un fiyatlarında yaşanan artış sonrası İstanbul'da fırıncılar ekmek satış fiyatlarına zam talep etti. İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğin 4 lira olması talebiyle yarın Ankara'ya gidileceğini açıkladı.

İstanbul'da fırıncılar zam istiyor

 

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte buğday fiyatların yaşanan artışın ardından Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) de ithalat rakamları yükseldi ve bunu yurt içi satışlarına yansıttı. Savaş öncesinde tonu 320 dolar civarında seyreden buğday fiyatları savaş sonrası 450 doları aştı. TMO’nun değirmenlere ve fırıncılara verdiği ekmeklik buğday fiyatları, 25 Mart itibarıyla yüzde 20 civarında zamlandı.

TMO’nun sattığı buğday ile 50 kiloluk bir un çuvalı 210 TL iken 250 TL’yi aştı. Şu an aynı miktardaki bir çuval unun piyasadaki fiyatları ise 400 liraya dayandı. Bu durumun ilerleyen aylarda perakende un fiyatlarına da yansıması beklenirken, fırıncılar ise İstanbul’da 3,5 liradan satılan ekmeğin fiyatının 4 lira olmasını talep ediyor.

'DÜNYA GENELİNDE ARTIŞ VAR'
Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre bir TMO yetkilisi, ekmeklik buğdaya yapılan son zamdan sonra da TMO’nun satış fiyatlarının piyasanın yarı fiyatına olduğunu söyledi. Yetkili, 'Savaş nedeniyle navlun fiyatları yaklaşık yüzde 40-50 civarında artmış durumda. Buğday fiyatlarında da dünya genelinde bir artış var. Bu yüzden fiyatlarda artışa gidildi' dedi.

'Ancak ekmekteki unun maliyete oranı yüzde 30. Unu yüzde 50 oranında sübvanse ettiğimiz için son fiyat artışının etkisi oldukça sınırlı olur' diyen yetkili, 'Mayıs ayının ikinci haftasından sonra erken hasadın da başlamasıyla un fiyatları ekmek üzerinde yeni bir baskı yaratmayacaktır' diye konuştu.

İSTANBUL'DA FIRINCILAR ZAM İSTİYOR
Ancak fırıncılar son bir yılda yüzde 146,6 oranında zamlanan un fiyatlarının ekmek fiyatlarında yeni zamlara yol açacağı görüşünde hemfikir. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, artan maliyetler nedeniyle İstanbul’da satılan ekmek fiyatlarının 4 liraya çıkarılması talebiyle yarın Ankara’ya Ticaret Bakanlığı ile görüşmeye gidecekleri bilgisini verdi.

İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırıncılar ise aynı zam teklifini mayıs ayında yapmayı planlıyor. İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, 'Ekmeğe Ramazan bayramından sonra yeni bir zam talebinde bulunup, 4 liraya çıkmasını isteyeceğiz' dedi.

'UCUZ UNU KISITLI VERİYORLAR'
TMO’nun piyasanın yarı fiyatına sattığı ucuz undan istedikleri kadar alamadıklarını söyleyen Demir, 'Kısıtlı veriyorlar. TMO’dan aldığımız un, ürünün 3’te 1’ini oluşturuyor. Geri kalanı piyasadan temin ediyoruz' diye konuştu. Demir, piyasadaki un fiyatlarının değişimlerine ilişkin ise 'Son bir yılda 50 kiloluk un çuvalı 155 liradan 370 liraya kadar çıktı. Son bir ayda ise 80 lira zamlandı. Poğaça unları ise bir yıl içinde 180 liradan 420 liraya yükseldi' bilgisini verdi. 

SON ZAM 10 ŞUBAT’TA YAPILMIŞTI
Diğer yandan, İstanbul’da ekmek fiyatlarına son zam 10 Şubat’ta yapılmıştı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 10 Şubat’ta yapılan meclis toplantısında ekmeğe yüzde 31,3 zam kararı çıkmış; öncesinde ekmek fiyatlarını 3-3,5 liradan satan fırınlar olsa da, 210 gram ekmeğin fiyatı resmi olarak 3 liraya yükselmişti.

Bu karardan sonra bazı ilçelerde ekmeğin 250 gramı 3,5 TL’den satılmaya başlanmıştı. Fırıncıların bazı ilçelerde gayri resmi zam yaparak 3,5 liraya çıkardıkları fiyatlar resmileşmiş olmuştu.

Fırıncıların yüzde 14’lük yeni zam talebi kabul edilirse, yılın ilk 4 ayında İstanbul’da satılan ekmek fiyatlarına yüzde 45 oranında zam gelmiş olacak(toplumsal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER