Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması, 120 gün süreyle uzatıldı

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması, 120 gün süreyle uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler neticesinde; Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün süreyle uzatılmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, süresi 19 Kasım’da dolacak olan tahıl anlaşmasına ilişkin bugün sosyal medya hesabında açıklama yaptı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler neticesinde; Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün süreyle uzatılmıştır.

Geride bıraktığımız 4 aylık dönemde 500’e yakın gemi ile 11 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ile bu anlaşmanın dünyanın gıda temini ve güvenliği için ne denli önemli ve faydalı olduğu açıkça görülmüştür. Anlaşmanın uzatılması iradesini ortaya koyan Birleşmiş Milletler’e, Genel Sekreter Sayın Guterres’e, Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin’e ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

GUTERRES: BU GİRİŞİM, ÇOK TARAFLI ÇÖZÜMLERİN BULUNMASINDA SAĞDUYULU DİPLOMASİNİN ÖNEMİNİ ORTAYA KOYUYOR

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konuya ilişkin açıklaması ise şöyle:

“Ukrayna'dan tahıl, gıda ürünleri ve gübre ihracatının güvenli seyrini kolaylaştırmak, Karadeniz Tahıl Girişimi'ni sürdürme konusunda tüm tarafların mutabık kalmalarını memnuniyetle karşılıyorum. Bu girişim, çok taraflı çözümlerin bulunmasında sağduyulu diplomasinin önemini ortaya koyuyor.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2022, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER