KDV indirimleri 1 Nisan'da başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı KDV oranlarındaki düzenlemeye ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

KDV indirimleri 1 Nisan'da başlıyor


 Buna göre; tuvalet kâğıdı, bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünler ile tıbbi cihazlar ve yeme işçi sektörünün tamamında yüzde 8 KDV uygulaması 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısı sonrasında KDV oranlarındaki yeni düzenlemeleri açıklamıştı.

 Düzenlemelere ilişkin Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Karar, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Buna göre; 1 Nisan'dan itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan tohumluk ve fidanların KDV oranı yüzde 1’e indirilecek.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce satın alınan araçların teslimiyle özel matrah uygulanarak yapılan teslimlerde yüzde 18 KDV uygulanacak.

RİSKLİ YAPILARIN DÖNÜŞÜMÜNDE 150 METREKAREYE KADAR KDV YÜZDE 1 OLARAK UYGULANACAK

Karar uyarınca, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerlerle riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde yapılan konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için uygulanacak KDV oranı yüzde 1 olacak.

Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan kısmı için KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. Arsa ve arazi teslimlerindeki KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.

Kararın yürürlük tarihinden önce yapı ruhsatı alınmış veya kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi yapılmış projeler kapsamında inşa edilen konutlar için eski hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.

TIBBİ CİHAZLARDA DA KDV ORANI YÜZDE 8'E İNDİ

Yüzde 8 KDV oranı kapsamına, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Tıbbi Cihaz Yönetmeliği' ve 'İn Vitro Tanı Amaçlı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği' hükümlerine tabi olan cihazların teslimi ile bunların kiralanması hizmetleri de dahil edilecek.

BİRİNCİ SINIF LOKANTALAR İLE 3 YILDIZ ÜZERİ OTEL VE TATİL YERLERİ DE KDV İNDİRİMİNDEN YARARLANACAK

Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip yerlerle üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar için uygulanan yüzde 18 KDV olan oranı yüzde 8’e düşürülecek.

TUVALET KÂĞIDI, HİJYENİK PED VE BEBEK BEZİNDE KVD YÜZDE 8’E İNDİ

Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri ile bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.

Yüzde 8 KDV oranı uygulanan tarım makinelerinin kapsamına sütçülükte kullanılan makine ve cihazlar ile yumurtaları, meyveleri veya diğer tarım ürünlerini ağırlık veya büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makine ve cihazlar da dahil edilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER