Kira artışları durmak bilmiyor

Kira artışları durmak bilmiyor

BETAM'ın Kiralık Konut Piyasası Görünümü Raporu'na göre, ülke genelinde kira eylülde yıllık bazda yüzde 166,4 artan kiralar ekimde yüzde 159,2'ye geriledi. En yüksek artış ise yüzde 257 ile Antalya ve yüzde 200 ile Trabzon'da görüldü.


Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) ekim ayına ilişkin Kiralık Konut Piyasası Görünümü Raporu, kiralardaki artış hızının yavaşladığını ortaya koydu. Rapora göre ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı eylülde yüzde 166,4 iken, bu oran ekimde yüzde 159,2’ye geriledi. Ancak ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı eylülde 57,8 TL iken ekimde 62,2 TL’ye yükseldi.

BETAM’dan yapılan açıklamada fiyatlardaki reel artışın yavaşladığına dikkat çekildi ve “Türkiye genelinde kira fiyatları geçen yılın aynı ayına kıyasla artmaya devam etse de yıllık artış oranı bir ayda 7,2 puan düşmüş oldu” denildi. Ancak bütün büyükşehirlerdeki yıllık kira fiyatı artış oranı, TÜİK’in açıkladığı yüzde 85,5’lik yıllık TÜFE oranından daha yüksek oldu.

İstanbul ve İzmir’de düştü, Ankara’da yükseldi
Ülke genelinde enflasyondan arındırılmış (reel) kiralarda yıllık artışların mayıstan bu yana düşüş eğiliminde olduğu görüldü. Kiralık ilan metrekare fiyatlarındaki yıllık artış oranları İstanbul'da ve İzmir'de düşerken, Ankara'da yükseldi.

Yıllık kira fiyatı artış oranı eylülden ekime İstanbul'da yüzde 153,5'ten yüzde 145,6'ya, İzmir'de ise yüzde 161,8'den yüzde 158,6'ya düştü. Öte yandan, yıllık kira fiyatı artış oranı eylülden ekime Ankara'da yüzde 159,6'dan yüzde 168,4'e yükseldi. Yani ekim ayında yıllık bazda İstanbul'daki kiralar yüzde 145,6 artarken, Ankara'da yüzde 168,4 ve İzmir'de ise yüzde 158,6 oranında yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER