MAZLUMDER: Sivas katliamı hükümlüleri yeniden yargılansın

MAZLUMDER üyeleri, bugün Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde, 28 Şubat'ın yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

MAZLUMDER:  Sivas katliamı hükümlüleri yeniden yargılansın

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyeleri, İstanbul Adliyesi önünde yaptıkları açıklamada, Sivas Katliamı davasının 24 hükümlüsünün yeniden yargılanmasını ve derhal serbest bırakılmasını istedi.

 Grup adına açıklamayı yapan MAZLUMDER İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Karataş, "Çeyrek asrı deviren 28 Şubat’ın bütün etkileri silinmeli, Sivas Davası mensupları yeniden adil yargılanmalıdır" dedi. Faruk Karakuş, şunları söyledi:

MAĞDURİYETLER TAM OLARAK GİDERİLMEDİ: “28 Şubat darbesinin 25. yılı olan bugün, aktörlerin büyük kısmından hesap sorulmadığı gibi bazıları ödüllendirilmiştir. Öte yandan, halen cezaevlerinde tutulan mahpuslar ve aileleri başta olmak üzere birçok kişi için mağduriyetler tam olarak giderilmediği gibi darbe kalıntısı bazı yasa ve uygulamalar gelenekselleşerek, daha güçlü formlarda varlığını devam ettirmektedir. Mağduriyetlerin bir kısmı çözülmüş olsa da bazı alanlarda sıkıntılar ve mağduriyetler devam etmektedir.

GERÇEK FAİLLER CEZALANDIRILMAMIŞTIR: Dönemin etkisi altında gerçekleşen Sivas olayları gibi engellenmeyen tahriklere dayalı ve insanların canına, mal olan elim provokatif olaylar halen aydınlatılmadığı gibi, yapılan brifingli yargılamalar sonucu gerçek failler cezalandırılmamıştır.

SİVAS DAVASI MAHPUSLARI MAĞDUR OLARAK CEZAEVLERİNDEDİR: Sivas davası hem soruşturma hem kovuşturma hem de temyiz aşamasında olayı aydınlatmak ve maddi gerçeği ortaya çıkarmak yerine gerçek faillerin ortaya çıkmasını engelleyici yargı işlemleriyle yürütülmüş olup, olayın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen adil yargılama hakkından mahrum bırakılmış mahpuslar cezaevlerinde ölümü beklemeye mahkûm edilmiştir. Sivas davası mahpusları, 28 Şubat döneminin medya anlayışının heyulası ve brifingli yargısı ile haklarında verilen kararlardan mağdur olarak cezaevlerindedir.

SİVAS DAVASINDA ASIL FAİL OLMAYAN MASUMLARIN SERBEST BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ: Uğranılan mağduriyetlerin görünen failleri yanında, asıl zalimlerin ve buna emri veren kirli azmettiricilerin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Sivas davasında asıl fail olmayıp, intikam mantığıyla yürütülen hukuksuz yargılamalar neticesinde adil yargılanmayan ve halen cezaevinde tutulan Sivas davası mağduru mazlumların da yeniden yargılanmalarını, masumların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

HALEN CEZAEVLERİNDE TUTULAN 28 ŞUBAT MAHPUSLARININ DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ: Doksanlı yılların aydınlatılmayan ortamında gerçekleşmiş Sivas katliamı gibi acı olaylara ilişkin 28 Şubat sürecinde yürütülen adil olmayan yargılamaların yarattığı mağduriyetlerin en somut şekilde giderilmesini talep ediyoruz. Halen cezaevlerinde tutulan 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER