Melih Gökçek tazminat ödeyecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediye iştiraki BELKO ile ilgili sözlerine ilişkin tazminata mahkûm edildi. Gökçek’in BELKO’nun ticari itibarını haksızca zedelediği değerlendirmesinde bulunan mahkeme, manevi tazminat bedelini 20 bin TL olarak belirledi.

Melih Gökçek  tazminat ödeyecek


BirGün'de yer alan habere göre, Melih Gökçek, Beyaz TV’de katıldığı bir programda Ankara Büyükşehir Belediye iştiraki BELKO’yla ilgili suçlamalarda bulundu. Gökçek, şirketin sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döktüğünü ve 795 kilometrelik işin yalnızca 100 kilometrelik bölümünü yapıp işi bıraktığını öne sürdü. İddialarını bunlarla da sınırlandırmayan Gökçek, ihalede 40 milyon TL’lik kamu zararı ortaya çıktığını savundu.


 
Gökçek’in sözleri yargıya taşındı. Davada, ihalede sekiz firma arasında en düşük teklifi veren firma olarak BELKO’nun ihaleyi kazandığı, yaklaşık maliyetinden 23 milyon TL daha düşün bedelle ve yüzde 20,11 kırım oranıyla işin alındığının altı çizildi. BELKO’nun mahkemeye sunduğu dilekçede, Karayolları Genel Şartnamesinde yer alan hükümlere uygun şekilde ve 89 günlük rekor bir sürede 741 km asfalt sathi kaplama yollarının tamamlandığı, bütün muhtarların da teşekkür mektupları yazdığı ve yüzde 19,81 iş artışı yapıldığı vurgulandı. Asfaltın fiyatları bakımından ise iddialarının aksine sıcak asfalta göre yüzde 56,78 ve çift kat sathi kaplamaya göre ise yüzde 42,07 oranlarında daha ucuza yapıldığı belirtildi.

20 bin TL tazminata mahkûm edildi
Asliye Hukuk Mahkemesi, 25 Mayıs 2022 tarihinde görülen duruşmada Melih Gökçek’in tazminat ödemesine hükmedildi. Mahkeme Gökçek’in BELKO’nun ticari itibarını haksızca zedelediği değerlendirmesinde bulunarak  manevi tazminat bedelini 20 bin TL olarak belirledi.
 

t24

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER