Migros depo işçilerine işverenden uyarı

Migros Avrupa Dağıtım Merkezi’ni işleten Us Grup, yüzde 8’lik ücret zammına karşı iş bırakan çalışanlarına, eylemlerine son vermemeleri halinde yasal süreç başlatacağı uyarısında bulundu.

Migros depo işçilerine işverenden uyarı

Migros Esenyurt Deposu’nda çalışan temizlik işçisinden kamyoncusuna tüm sendikalı işçiler, teklif edilen yüzde 8’lik zammı kabul etmeyerek iş bıraktı. İşçiler iş bıraktıkları depoda bir araya gelerek, anlaşma sağlanıncaya kadar, buraya mal giriş çıkışına izin vermeyeceklerini söyledi. Dün başladıkları eylemi bugün de sürdüren ve depodan mal giriş ve çıkışına izin vermeyen çalışanlar, işverenin direnişi kırmak için şehir dışından getirdiği işçilerin de çalışmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Migros Avrupa Dağıtım Merkezi’ni işleten Us Grup tarafından yapılan açıklamada, işçilerin açıklamaları için "spekülasyon" denildi. Eylemciler hakkında yasal işlem uygulanacağı uyarısı yapılan açıklama şöyle:

“İDDİA EDİLEN ÜCRET ARTIŞI TAMAMEN YANLIŞ VE SPEKÜLASYONA YÖNELİKTİR: İstanbul Esenyurt’ta yer alan Us Grup olarak tarafımızdan işletilen Migros Avrupa Dağıtım Merkezi’nde yıllık yüzde 8 olduğu iddia edilen ücret artışı tamamen yanlış ve spekülasyona yöneliktir. Söz konusu işyerinde toplam çalışanların içinde sadece yüzde 15’i asgari ücretli olup geri kalan tüm çalışanların ücreti asgari ücretin üzerindedir.

ORTALAMADA YÜZDE 39 ARTIŞ YAPILDI: Çalışanların 2021 yılı brüt ücretlerine, minimum 2022 asgari ücret seviyesinde olmak üzere, ortalamada yüzde 39 artış gerçekleşmiş, prim gelirleri ile beraber tüm çalışanların toplam brüt gelirleri ortalama yüzde 54 artmıştır. Tesiste çalışan tüm çalışanlarımızın ayrıca yasal ve sosyal hakları verilmektedir.

EYLEME SON VERİLMEZSE HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK: İlgili işyerinde hukuk dışı eylemlerin devam etmesi, işyerinin işgal edilmesi, operasyonun durdurulması ve zarara uğratılması anlamına geldiğinden, son verilmemesi durumunda yasal süreci başlatacağımızı bildiririz. Çalışanlarımızı bu ve benzer spekülasyonlara itibar etmeyerek kanun dışı bir eylem içinde yer almamaya ve sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER