Pinhan Restoran davasında karar çıktı

Silahlı terör örgütü FETÖ’nün gizli toplantılarının yapıldığı ve örgütün finansmanını sağladığı iddia edilen Maltepe Sahili’ndeki “Pinhan Restoran”ın yönetici ve çalışanlarının yargılandığı davada karar açıklandı.

Pinhan Restoran davasında karar çıktı


FETÖ’nün gizli toplantılarının yapıldığı, örgüte finansman sağladığı ve örgüt tarafından karargâh olarak kullanıldığı iddia edilen Maltepe Sahili’ndeki “Pinhan Restoran” isimli işletmenin yönetici ve çalışanlarından oluşan 39 sanığın İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada karar çıktı. Dünkü duruşmaya tutuksuz 25 sanık ve avukatları katıldı.

SANIKLAR BERAAT TALEP ETTİ

Duruşma savcısı, önceki mütalaasını tekrar ettiğini söyledi. Savunmaları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınan sanıklar, son sözlerinde beraatlarını talep etti.

FİRARİ 12 SANIĞIN DOSYASI AYRILDI 9 SANIK CEZA ALDI

Mahkeme, verilen kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, haklarındaki yakalama kararları henüz yerine getirilmeyen 12 sanığın dosyasının ayrılmasına karar verdi. Mahkeme sanıklar Fikret Birdal ve Özcan Saf’ı “silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 2 yıl 1’er ay, sanıklar İbrahim Gözütok ve Mehmet Bektaş’ı da aynı suçtan 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanıklar İsrafil Gözütok, Uğur Akkoç, Salih Aydın ve Hızır Güngör’ün de yine aynı suçtan 3 yıl 1’er ay hapislerine karar verdi.

Sanık Fatih Aslan’ın, delil yetersizliği gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan beraat ettiren mahkeme, sanığa “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme 18 sanığın ise üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair yeterli delil olmadığını belirterek beraatlarına hükmetti.

RESTORANA KAYYIM TEDBİRİ DEVAM EDECEK

Mahkeme, Pinhan Restoran İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Birim Gayrimenkul İnş. Turizm ve Gıda Sanayi Ticaret AŞ, Birim Sigorta Acenteliği Ltd., Herkül Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkındaki el koyma ile hüküm kesinleşinceye kadar kayyım tedbirinin devamına hükmetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2022, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER