TBB'den 'Avukatlar Günü' açıklaması

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 5 Nisan Avukatları Günü için, “Mesleğimiz Tehdit Altında! 5 Nisan Avukatlar Günü'nü Kutla(ya)mıyoruz” açıklamasını yaptı.

TBB'den  'Avukatlar Günü' açıklaması

 TBB, "Çoklu baro kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Baroları birliğimizde birleştireceğiz. Hiçbir avukat yalnız, hiçbir vatandaş' savunmasız bırakmayacağız” mesajı verdi.

TBB, 5 Nisan Avukatlara Günü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı. “Mesleğimiz Tehdit Altında! 5 Nisan Avukatlar Günü'nü Kutla(ya)mıyoruz” başlığı altında yapılan açıklamada avukatlık mesleğine ilişkin sorunlar ve bunların nasıl çözülmesi gerektiğine ilişkin görüş ve öneriler de yer aldı. Barolar Birliği’nin açıklaması şöyle:

“Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanamaması; yargıya güven ve hukuka inancı azaltırken, avukatlık mesleğinin itibarını zayıflattı. Yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunacağız. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz.

“AVUKATA YÖNELİK ŞİDDETİ NE OLURSA OLSUN DURDURACAĞIZ”

Avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların sınırlarını aşarak, meslek grubumuzu hedef haline getiren ve can alan, ülke çapına yayılmış bir şiddet türü haline geldi. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız.

“AVUKATLIK ÜCRETLERİ İNSAN ONURUNA YARAŞIR ŞEKİLDE, AVUKATIN SARF ETTİĞİ EMEĞİ VE ÜSTLENDİĞİ SORUMLULUĞU KARŞILAMIYOR”

Avukatlık ücretleri insan onuruna yaraşır şekilde, avukatın sarf ettiği emeği ve üstlendiği sorumluluğu karşılamıyor. Ücret tarifelerinde olması gereken artışları; ödemelerin zamanında yapılmasını sağlayacağız. Kamu avukatları ek gösterge, mobbing ve mesleki bağımsızlıklarının korunması sorunu hala çözülmedi. Baroları kamu avukatlarının meslek örgütü haline getirecek, sorunlarını çözeceğiz.

“MESLEKTEKİ NİTELİKSİZLEŞMENİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Hukuk fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında hukuk fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.

“BAĞLI ÇALIŞAN AVUKATLARIN EMEK MÜCADELESİNİ SAHİPLENECEĞİZ”

Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük hakları; kanuni bir statüye; stajyer avukatlar eşit nitelikteki diğer hukuk mesleklerinin stajyerleri ile eşit koşullara sahip değil. Bağlı çalışan avukatların emek mücadelesini sahipleneceğiz. Stajyer avukatların önündeki kanuni engellerin kaldırılmasını sağlayacağız.

“ADALETE ERİŞİM ÖNÜNDE AVUKATLAR VE YURTTAŞLAR İÇİN EKONOMİYE, MEKANA VE ZAMANA DAYALI ENGELLER BULUNUYOR”

Adalete erişim önünde avukatlar ve yurttaşlar için ekonomiye, mekana ve zamana dayalı engeller bulunuyor. Adalete erişimin önündeki engelleri kaldırmak için yetkili makamlarla kurulacak kesintisiz iş birliği ile çözümleri birlikte hayata geçireceğiz.

“BAROLARI BİRLİĞİMİZDE BİRLEŞTİRECEĞİZ”

Çoklu baro kanunu ile meslek örgütlerimiz bölündü. Baroları birliğimizde birleştireceğiz. Hiçbir avukat yalnız, hiçbir vatandaş' savunmasız bırakmayacağız”

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER