TGC Hrant Dink'i andı: Adalet yerini bulmalı

TGC, kurucusu olduğu Agos Gazetesi'nin önünde 19 Ocak 2007 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hrant Dink'i, internet sitesinden bugün yaptığı yazılı bir açıklamayla andı.

TGC Hrant Dink'i andı: Adalet yerini bulmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Agos Gazetesi’nin kurucusu Hrant Dink'in katledilişinin 15. yıldönümü öncesinde, "Uzun yıllar Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için uğraş veren Hrant Dink’i hiç unutmayan biz meslektaşları, onun katilleri ve azmettiricileri için açılan davalarda adaletin yerini bulmasını hala bekliyoruz" açıklamasını yaptı.


 Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Agos Gazetesi’nin kurucularından gazeteci-yazar Hrant Dink’in hain bir saldırı sonucu öldürülmesinin 15. yılındayız. Evrensel barışı savunan Hrant Dink’i iki ülke halklarının kardeşlik içinde yaşaması uğruna verdiği mücadeleyle hatırlıyoruz. TGC Basın Müzesi’nde, Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde Hrant Dink ile birlikte 66 gazetecinin fotoğrafları yer alıyor. 66 gazeteci cinayetinin azmettirenlerinin, tetikçilerinin ortaya çıkarılamadığı bir ülkede yaşıyoruz. Düşündükleri ve yazdıkları nedeniyle gazetecilerin yargılanmasının, gözaltına alınmasının ve tutuklanmasının olağan hale geldiği bir ortamda basın özgürlüğünden söz edemiyoruz. 

Halkı doğru ve yansız bilgilendirme görevini üstlenmiş meslektaşlarımız, ne yazık ki hala baskı ve tehditler altında çalışmayı sürdürüyor. Uzun yıllar Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için uğraş veren Hrant Dink’i hiç unutmayan biz meslektaşları, onun katilleri ve azmettiricileri için açılan davalarda adaletin yerini bulmasını hala bekliyoruz. Irkçılığın ve ayrımcılığın olmadığı bir toplumda barış içinde yaşamak için medyada nefret söylemini ortadan kaldırmanın hepimizin sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Hrant Dink'i ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER