Torba yasası bütçe komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Ak Partili’li 46 milletvekili tarafından hazırlanan 20 maddelik “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni görüşmek üzere toplandı. Komisyon, teklifin görüşmelerine usul tartışmasıyla başladı.

Torba yasası bütçe komisyonunda


Ak Parti'nin ticari mevduatın sigorta kapsamına alınması, şirketlerin döviz tevdiat hesaplarının kur korumalı mevduata çevrilmesi, büyükşehir belediyelerine devredilen ulaşım projesi borçlarının aylık vergi tahsilat paylarından kesilmesini içeren 20 maddelik torba kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlandı. Muhalefet milletvekilleri, teklifi “Yoksuldan alıp zengine verecek torba yasa” olarak nitelendirdi.

PAYLAN: YOKSULDAN ALIP ZENGİNE VERECEK BİR TORBA YASA

Komisyon Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifin yine torba niteliğinde gelmesini eleştirdi. Kuşoğlu, “Başka komisyonlarda görüşülmesi gereken konular var. Etki analizi yok. TMSF ile ilgili ayrıntılı bilgi sunulması gerekiyor. Kur korumalı mevduat hesabıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verilmesi çok çok önemli” dedi.

Komisyon Üyesi ve HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Halkın ezici çoğunluğu büyük yoksulluk yaşıyor. Meclis’in görevi o halkın mağduriyetlerini gidermek olmalı. ‘Asgari ücret üç ayda belirlensin’ diye yasa teklifi verdik, gündeme almadınız. Emekli maaşlarının açlık sınırı üzerine çıkarılması için teklif verdik. Çiftçi borçlarının yapılandırılması için teklif verdik. Gençlerin kredi bursu borçlarının silinmesi için teklif verdik. Ne hikmetse AK Partililer teklif veriyor, bakmadan gündeme alıyorsunuz. Niye? Çünkü zenginler için geliyor. Niye benim yasa teklifimi gündeme almıyorsunuz? Bu, zengini daha zengin yoksulu daha yoksul yapacak ve yoksuldan alıp zengine verecek bir torba yasa” diye konuştu.

Komisyon Üyesi ve İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli de teklifin torba niteliğinde gelmesini eleştirdi. Cinisli, “Yine acaba ne var diye bakıyoruz. Özellikle son iki madde” dedi. Cinisli, halkın ekonomik sıkıntılarını giderecek tekliflerin gelmesi gerektiğini söyledi.

Usul tartışmasının ardından teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi. Komisyon Üyesi ve AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ok, teklif hakkında bilgi verdi.

KUŞOĞLU: BU YOKSULDAN ALIP ZENGİNE VERMEKTİR

CHP’li Kuşoğlu, “Kur korumalı mevduat hesabı yeni devreye girdi. Hazinenin kaybı 10 milyar lira. Şimdi de kur koruma nedeniyle 400 milyar lira gidecek. Hazineden bankalara neden 400 milyar lira aktaralım? 90 milyonun hakkını alıyoruz onlara veriyoruz. Gerçekten bu yoksuldan alıp zengine vermektir” dedi. Belediye borçlarına ilişkin düzenleme hakkında Kuşoğlu, “İki belediyeyi ilgilendiren bir konu. Raylı sistemlerle ilgili belediyelerin yapamadığı işleri Ulaştırma Bakanlığı yapmış ama belediye el değiştirince masraflarını almak istemişler. AYM iptal etti, şimdi onu yüzde 5 ile sınırlıyoruz” dedi.

HDP’li Paylan, “İşçi, memur, emekli, kredi borcu olanlarla ilgili bir madde duymadım. Sadece şirketlerin, patronların çıkarları için çıkarılan maddeler. Herhalde artık tebdili kıyafet ile de çıkamıyorsunuz; çarşıdan, pazardan haberiniz yok” dedi.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in Garo Paylan için “Kaşınıyor” demesi tartışma yarattı. Paylan, Aydemir’e tepki gösterdi.

Teklifin geneli üzerindeki görüşmeler devam ederken, Komisyon Başkan Cevdet Yılmaz oturuma ara verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2022, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER