TÜGEM'den İmamoğlu'na destek

TÜGEM'den İmamoğlu'na destek


 

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, kullanılmayan ve boş olan konutların gayrimenkul piyasalarına kazandırılmasının önemine dikkat çekerek, “Sadece vergi açısından değil, arz sağlanabilmesi açısından da buna ilişkin getirilebilecek düzenlemeler faydalı olacaktır” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul'da 750 bin konutta kimsenin kaydı yok. Konutunu boş tutanlardan ekstra vergi almalıyız. Böyle bir şehirde evinizi boş tutamazsınız. Bunun dünyada örnekleri var” şeklindeki değerlendirmesine TÜGEM Kurucu Başkanı ve İTO Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan’dan da destek geldi. Akdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“KULLANILMAYAN VE BOŞ OLAN KONUTLARIN GAYRİMENKUL PİYASALARINA KAZANDIRILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR: Özellikle konut arzının kısıtlı olduğu günümüzde, kullanılmayan ve boş olan konutların gayrimenkul piyasalarına kazandırılması büyük önem taşıyor. Sadece vergi açısından değil, arz sağlanabilmesi açısından da buna ilişkin getirilebilecek düzenlemelerin faydalı olacaktır.

VATANDAŞLIK ALIP EVİ KULLANMIYORLAR: Konutların kullanılmamasının farklı nedenleri olabiliyor. Örneğin gerek yurt içi gerekse de yurt dışında başka şehirlerde yaşayan bazı vatandaşlarımız, İstanbul’a geldiklerinde kullanabilmek amacıyla evlerini kiraya vermeyebiliyor. Bazı konut alan yabancılar da aldıkları evleri her zaman kullanmadıkları gibi kira prosedürlerindeki sıkıntılar nedeniyle kiraya vermekten imtina edebiliyorlar. Vatandaşlık alıp konutları boş bekletenler de olabiliyor. Bunların tekrar ekonomiye kazandırılması önemli.

VERGİ DÜZENLEMESİ GELEBİLİR: 10 yıl kullanılmayan taşınmazlar için devlet tarafından kamulaştırma yapılmasının da teklif edildiği bir düzenleme olmuştu. Bu düzenleme geçmese de özellikle kullanılmayan evler için daha farklı bir vergi düzenlemesi gelebilir. Lakin burada taşınmazın hiç kullanılmaması ile dönemsel kullanımı çok net belirlenebilmeli. Kriter, adres kaydı yerine belki aboneliklerdeki sayaç kontrolleri üzerinden de olabilir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2022, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER