İstanbul'da yoğun kar yağışı başladı 7 bin personel sahada olacak

Sonbahar ve aralık ayında kuraklığın hakim olduğu İstanbul'da nihayet beklenen yağış geldi. Son bir haftadır hafif yağmurun etkili olduğu kentte, iki gün önceki kısa kar yağışının ardından beklenen yoğun kar yağışı başladı.

İstanbul'da yoğun kar yağışı başladı 7 bin personel sahada olacak


İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının 0°C’lerin altına inmesi beklenirken, yarın ve pazartesi günü etkisini artırması beklenen karın çarşamba gününe kadar aralıklarla süreceği belirtiliyor. Kar kalınlığının ise kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde 15-20 santimi bulacağı tahmin ediliyor.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü, AKOM, AFAD ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın peş peşe uyarılarının ardından beklenen kar yağışı, kentin hemen tüm ilçelerinde etkisini göstermeye başladı.

Silivri'den başlamak üzere Başakşehir, Bahçeşehir, Şişli, Beşiktaş olmak üzere birçok ilçeden kar yağışı görüntüleri gelmeye baladı.

Meteoroloji ve AKOM verilerine göre kar yağışı boyunca sürecek, yarın ve pazartesi günü de sürecek. Aralıklarla olmak üzere kar yağışı çarşamba gününe kadar sürecek

Hazırlıklarını tamamlayan İBB ekipleri de yollarda tuzlama çalışmalarına başladı.

Kentin iki yakasında da etkili olan kar yağışı sonrası, yerdeki kar kalınlığının kuzey ve yüksek kesimlerinde 15-20 santimi bulması bekleniyor.

BUZLANMALAR ERKENDEN TESPİT EDİLECEK

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi, araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.

7 BİN PERSONEL SAHADA OLACAK

İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. Kentin komuta merkezi AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapacak.

Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER