Yılın genç araştırmacısı: Gülçin Güreşçi

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüsü Dr.Öğr.Üyesi Gülçin Güreşçi, “ICAR Yılın Genç Araştırmacısı” (Young Researcher of the Year of ICAR) ödülüne layık görüldü.

Yılın genç araştırmacısı: Gülçin Güreşçi

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüsü Dr.Öğr.Üyesi Gülçin Güreşçi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen IV. Afro-Avrasya Araştırmaları Kongresinde Afet Yönetiminde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü: AKUT Arama Kurtarma Derneği Örneği (Role of Non-Governmental Organizations in Disaster Management: The AKUT Search and Rescue Association Case) isimli çalışması ile “ICAR Yılın Genç Araştırmacısı” (Young Researcher of the Year of ICAR) ödülüne layık görüldü.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğretim üyesi olan Gülçin Güreşçi, Sivil Toplum Kuruluşlarının afetlerdeki önemi üzerine çalışmalar yapmakta olup aynı zamanda bir AKUT gönüllüsü, AKUT Spor Kulübü Atletizm ve Bisiklet branşları sporcusu ve milli atlet.

Nisan ayında biri Alanya’da diğeri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen iki uluslararası kongrede Sivil Toplum Kuruluşlarının afet yönetiminde önemi üzerine sunum gerçekleştiren Güreşçi son yıllarda dünyadaki afet kayıplarının artmakta olduğunu, bu faktörlerin başında doğanın tahribi, iklim değişikliği, tarım arazilerinin aşırı kullanımı geldiği tespitlerini paylaşmıştı. Acil durum müdahale sistemlerinin insan hayatını felaketlerden korumak için önem taşıdığını, kentlerdeki nüfusun artışı nedeniyle de afet öncesi eğitimin önemin her geçen gün arttığına dikkat çeken Güreşçi, hükümetlerin afetlere karşı önlemler almaları gerektiğini, ancak bu önlemlerin tek başına yeterli olamayacağını; bu nedenle Sivil Toplum Kuruluşlarının rolünün büyük önem taşıdığını ifade etti. Gülçin Güreşçi, “Son dönemlerde çalışmalarımı afetler ve afetlerin ekonomik sonuçları üzerine yoğunlaştırdım. Bu konuya eğilmemde ülkemizin karşı karşıya olduğu büyük afet riskleri ve geçmişte yaşanan afetlerde karşılaşılan gerek müdahale gerekse de organizasyon ile ilgili sorunlar etkili oldu” dedi.

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin yaptığı ulusal ve uluslararası katkıların önemini açıklayarak, hükümetlerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının koordinasyonu ve afetlere hazırlık seviyesini artırmak için bazı politika önerileri geliştiren Güreşçi, 1996'dan beri yaptığı katkılar nedeniyle AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin Türkiye'de büyük öneme sahip olduğunu, dernekte faaliyet gösteren gönüllülerin depremlerde, kazalarda, doğal afetlerde ve tüm acil durumlarda pek çok hayatı kurtardığını ve verdiği eğitimlerle insanların afetlere hazır olma düzeylerini geliştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat cansevdi
Suat cansevdi - 5 yıl Önce

Tebrik ederim basarilarin daim olsun canim

SIRADAKİ HABER