2021 PEN Duygu Asena Ödülü, Prof.Dr.Ayşe Buğra'ya verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemleri provoke etmekle suçladığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "Boğaziçi'nde konuşlanmış" diye tarif ettiği Pof. Dr. Ayşe Buğra 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nün sahibi oldu.

2021 PEN Duygu Asena Ödülü, Prof.Dr.Ayşe Buğra'ya verildi


PEN Yazarlar Derneği, her yıl biri "kadın hareketinin öncülerinden ve en duyarlı kalemlerinden, genç yaşta hayatını kaybeden Duygu Asena adına düzenlenen PEN Ödülü" diğeri de "o yılın şiir bildirisini hazırlayacak olan, varlığıyla, eserleriyle edebiyatı zenginleştirmiş bir şaire verilen PEN Şiir Ödülü" olmak üzere iki ödül veriyor. Dernekten yapılan açıklamada, "2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, varlığıyla, çalışmalarıyla, kitaplarıyla, duruşuyla, eğitimci ve bilim insanı kimliğiyle örnek oluşturan Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya sevgi ve saygıyla sunuyoruz" denildi.

“SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ’NÜ KAZANMIŞ DÜNYA ÇAPINDA BİR BİLGİNİMİZDİR”

"Ayşe Buğra, Dünya Bilimler Akademisi’nin 2015 Sosyal Bilimler Ödülü’nü kazanmış dünya çapında bir bilginimizdir" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, "Üniversite kavramının içinin her geçen gün daha da boşaltıldığı, ülkemiz eğitim sisteminde çağdaş ve evrensel değerlerden uzaklaşıldığı, her alanda olduğu gibi akademik bağımsızlığın da baskı ve tehdit altında olduğu, Cumhuriyet ilkelerinden ödün verildiği, karşı devrim adımlarının uygulanmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir” değerlendirmesi yapıldı.

“SİYASİ OTORİTENİN HAKARET, İFTİRA VE TEHDİTLERİNE UĞRAMIŞTIR"

Boğaziçi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra'nın siyasi otoritenin "hakaret, iftira ve tehditlerine" uğradığı, hedef gösterildiği ve aşağılanmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini “memleketim için üzüldüm” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir. Biz PEN Yazarlar Derneği olarak Ayşe Buğra’nın üzüntüsüne katılıyor, ancak kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER