29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ve 12-18 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacak 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Basın Toplantısı'nda festivalin içeriğine ilişkin bilgi verildi. Başkan Zeydan Karalar, Türkiye’de sinema deyince akla Adana’nın geldiğini ve sinemanın gelişiminde Adana’nın önemli katkısı bulunduğunu söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, Festival Yönetim Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk, Festival Sinema Programları Koordinatörü-Sinema Eleştirmeni Esin Küçüktepepınar, Festival Yürütme Kurulu Üyesi Güven Kıraç, Altın Koza Genel Müdürü-Festival Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Orhan, Festival Yürütme Kurulu Üyesi ve Festival Yönetmeni İsmail Timuçin’in katıldığı basın toplantısında, basın mensuplarının soruları da yanıtlandı. Toplantıda festival jeneriği ve yarışma filmlerinin fragmanları gösterildi.

"TÜRKİYE’DE SİNEMA DEYİNCE AKLA ADANA’NIN GELİR"

Konuşmasına sinemanın ülkedeki tarihçesini anlatarak başlayan Başkan Zeydan Karalar, Türkiye’de sinema deyince akla Adana’nın geldiğini ve sinemanın gelişiminde Adana’nın önemli katkısı bulunduğunu söyledi.

Yakın dönemde ve geçmişte hayatını kaybeden sinema sanatçılarını saygı ve rahmetle anan Başkan Karalar, festival programıyla ilgili bilgi verdi.

Başkan Zeydan Karalar, sanatseverleri Adana tadında, sinema tadında bir festival beklediğini kaydetti.

"YILMAZ GÜNEY, ASLA UNUTULMAYACAK"

Ülke sinemasına hizmet ettiklerini ve Uluslararası Adana Atın Koza Film Festivali’ni sonsuza kadar sürdürmek istediklerini belirten Menderes Samancılar, Türk Sineması’nın en önemli isimlerinden olan Yılmaz Güney’in ölüm yıld önümü nedeniyle bir şiir okudu.                    

Menderes Samancılar, Yılmaz Güney’in asla unutulmayacağını söyledi.

"SİNEMA ŞENLİKTİR, YAŞASIN ALTIN KOZA"

Konuşmasına 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu’nu kutlayarak başlayan Nebil Özgentürk de Adana’dan yetişen çok sayıda sinema sanatçısı ve sinemada senaryolaşan eserler yazan edebiyatçılar olduğunu hatırlattı. Nebil Özgentürk, “Sinema şenliktir, yaşasın Altın Koza” dedi ve gençliğinin, çocukluğunun geçtiği Adana’yı nereye gitse beraberinde götürdüğünü anlattı.

"SEYİRCİYİ MUTLU EDECEK ZENGİN İÇERİK"

Kendisini fahri Adanalı olarak gördüğünü belirten Güven Kıraç da bir çoğunda yer aldığı Altın Koza Film Festivalleri'nin içinde farklı görevde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını, 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin seyirciyi mutlu edecek bir içeriğe sahip olduğunu vurguladı.

"ALTIN KOZA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU"

Altın Koza’nın küllerinden yeniden doğduğunu ve ismine, zengin içeriğine yeniden kavuştuğunu söyleyen Esin Küçüktepepınar ise festivalin çok iyi bir seçkiye sahip olduğunu belirtti.

Festivalin Başkan Zeydan Karalar’la birlikte yeniden ismine kavuştuğunu ve köklerine döndüğünü, halkla buluştuğunu belirten Hüseyin Orhan ise sanatseverleri etkili bir festivalin beklediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER