RTÜK'ten Tele1'e 3 gün ekran kapatma cezası

RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, Tele1'e oy çokluğuyla 3 gün ekranının kapatılması cezası verildiğini açıkladı. Taşcı, "Katledilen demokrasidir” dedi.

RTÜK'ten Tele1'e 3 gün ekran kapatma cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, Tele1’e verilen cezanın ayrıntılarını açıkladı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İlhan Taşcı, Tele1’e 1 yıl içerisinde 2 kez 6112 sayılı yasanının 8/1/b bendindeki “dil, din, ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı” gerekçesiyle 3 gün ekranının kapatılmasına oyçokluğuyla karar verildiğini ifade etti.Tele1'e ceza verilmesinin gereçesi ise Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet ve iman hatip okullarıyla ilgili sözlerini yayınlamasıydı.

Karara tepki gösteren Taşcı, “Bir sonraki aşama kanalın yayın hayatına son verilmesi! Katledilen demokrasidir” dedi.

Taşcı şunları belirtti:

RTÜK, Tele1 kanalının 1 yıl içerisinde 2 kez 6112 sayılı yasanının 8/1/b bendindeki “dil, din, ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı” gerekçesiyle 3 gün ekranının kapatılmasına oyçokluğuyla karar verdi. Bir sonraki aşama kanalın yayın hayatına son verilmesi! Katledilen demokrasidir.RTÜK, Sn Konuralp ile karşıoy kullandığımız kararını, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” eleştirisine dayandırdı. Amaç seçimlere giderken ekranları karartmak, farklı seslerin, muhalefetin çözüm önerilerinin duyulmasını engellemek!

RTÜK bugün bir kanalın yayın ihlalini değil Türkiyeyi yöneten anlayışın basına,çok sesliliğe,düşünce özgürlüğüne bakışını oyladı sonuç demokrasi ve çok seslilik katledildi. Hedef seçimlerde karartılmış ekran,susturulmuş, karanlığa boğulmuş Türkiye!Durum vahim ama umutsuz değil.

Danıştay 13. Dairesi, RTÜK’ün aynı maddeden verdiği cezayı “Kurulun basın özgürlüğüne yapılan müdahalesinin demokratik bir toplumda gerekli olmadığı” gerekçesiyle iptal etmişti. Zorlama rapora dayanan bu karar da iptal edilecektir/edilmelidir. Bu düşünce özgürlüğünün gereğidir.

'BUNU UNUTMAYACAĞIZ'
Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, RTÜK’ün Tele1 cezası üzerine Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Karara tepki gösteren Yanardağ, “RTÜK bir kez daha istibdat rejiminin sansür aygıtı olduğunu kanıtladı. Sırf Diyanet eleştirildi diye TELE1'e 3 gün kapatma cezası verildi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin özel bir kin güdüyor, bunu unutmayacağız. Tele1'in lisansını iptal etmeyi hedefliyorlar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER