Sosyalistlerden Tele1'e dayanışma mesajı: Özgür basın susturulamaz!

Sosyalist Cumhuriyet Partisi, RTÜK tarafından 3 gün ekran karartma cezası verilen TELE 1 için bir dayanışma mesajı paylaştı.

Sosyalistlerden Tele1'e dayanışma mesajı: Özgür basın susturulamaz!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, Tele1’e 3 gün ekran karartma cezası verildiğini açıklamış, 1 yıl içerisinde 2 kez 6112 sayılı yasanının 8/1/b bendindeki “dil, din, ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı” gerekçesiyle 3 gün ekranının kapatılmasına oyçokluğuyla karar verildiğini duyurmuştu.

Tele1'e ceza verilmesinin gerekçesiyse Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet ve iman hatip okullarıyla ilgili sözleri olarak açıklandı. 

'ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ'
RTÜK'ün verdiği ceza tepki ile karşılanırken Sosyalist Cumhuriyet Partisi (SCP) adına Tele1 ile dayanışma mesajı paylaşan Başkanlık Kurulu Üyesi Önder Kırmızıtaş, "Halkın içine düşmanlık tohumları eken ve bundan beslenenlerin “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesi ile Tele1 yayınını durdurma kararı alması ise komedidir. " ifadelerini kullandı. 

Kırmızıtaş'ın açıklaması şu şekilde: 

RTÜK tarafından Tele1 hakkında verilen 3 gün yayın durdurma kararı hukuksuzdur.

Hiçbir hukuki temele dayanmayan ve tamamen siyasi saiklerle verilen yayın durdurma cezası Akp iktidarının girdiği çıkmazın ve içinde bulunduğu çaresizliğin zavallıca ifadesidir. Akp seçime gidiyorken kendisi için dikenlerden arınmış gül bahçesi yaratmak niyetinde. Bu durum mecliste kabul edilen “Sansür Yasası” ile de net şekilde ortaya çıktı.

Kendileri dışında hiçbir sese tahammülü olmayanların hukuk tanımaz pervasızlıkları artarak devam edeceğe benziyor. Basının susturulduğu yerde kimsenin konuşmasına imkan kalmaz. Akp iktidarı 20 yıllık pratiğinde özgürlüklere düşmanlığını her defasında gösterdi.

Halkın içine düşmanlık tohumları eken ve bundan beslenenlerin “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesi ile Tele1 yayınını durdurma kararı alması ise komedidir. 

Hukuki dayanaktan yoksun, temel hak ve özgürlükleri yok sayan siyasi iktidar güdümlü kararı kabul etmek mümkün değildir.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi olarak bu haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı Tele1 televizyonunun yanında olduğumuzu belirtiriz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2022, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER