Kurup hastalığı nedir

Krup belirtileri genellikle ani başlangıçlı olur ve öncesinde çocukta üst solunum yolu rahatsızlıkları görülür. Krup hastalığı hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kurup hastalığı nedir


Krup Hastalığı Belirtileri
Krup belirtileri çok ani başlangıçlı olur. Hastalık öncesi çocukta üst solunum yolu rahatsızlıkları mevcuttur.


Krup Hastalığı En Sık Kimlerde Görülür?
Krup (laringotrakeobronşit), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar, kış ve bahar aylarında görülen, virüs ya da bakterilerin yol açtığı alt solunum yolu enfeksiyonudur.
Gırtlak çevresini tutan, ön planda ses teli bölgesini ve ses tellerinin hemen altındaki havayolunun en dar bölgesini ilgilendirir. Krup vakalarının yüzde 75’e varan oranlardaki bölümü sonbahar aylarında yaygın olarak görülen parainfluenza virüsünden kaynaklanır.

Çocuk gece ani başlayan, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi kısık, boğuk ve kabalaşmıştır. Çocukta nefes almada güçlük, hızlı nefes alma, huzursuzluk, ağız etrafında, dudak ve tırnaklarda morarma görülür. Ateşin varlığı şart değildir. Belirtiler genelde gece çocuk yatar pozisyondayken ağırlaşır. Krup vakalarının yüzde 85’i hafif ve orta seviyede seyrederken hastaların %5-10 kadarında hastanede tedavi görmeyi gerektirir. Krup tıbbi acil bir durumdur.

Krup Nasıl Bulaşır?
Krup hastalığına neden olan etkenler genellikle çocuk yuvası, okul gibi kalabalık yerlerde bulaşır.  Ortamda bulunan hastanın öksürmesi veya hapşırmasıyla damlacıklar havaya saçılır ve hastalık bir çocuktan diğerlerine geçer. Krupta bir diğer bulaşma ise direk temasla gerçekleşir.
Hastaneye yatışı gerektirebilecek durumlar:

Nefes almada zorluk,
Sıkışık ve hırıltılı solunum,
Yüksek ateş,
Havlar tarzda öksürük,
Ses kısıklığı/seste kabalaşma olması,
Deri ve tırnaklarda morarma,
Göğüs duvarında çekilme.
Krup Tedavisi Nasıl Yapılır?
Viral krup antibiyotik tedavisi gerektirmez. Tedavide genellikle 20-30 dakika soğuk buhar uygulanması önemlidir. Çünkü soğuk hava ses tellerindeki şişliği azaltarak çocuğun nefes almasını kolaylaştırır. Soğuk buhar uygulaması için buhar cihazı kullanılır. Buhar cihazı yoksa serin gecelerde pencere açılarak dışarının havasından nefes alınmasını sağlamak ya da derin dondurucunun kapağı açılarak çıkan soğuk havanın solunmasını sağlamak da rahatlatıcı olacaktır. Çocuğun nefes almasını kolaylaştırmak için yatarken başı yükseltilmelidir. Ayrıca, ağlama esnasında nefes darlığı artacağından, çocuğun sakin ve sessiz bir ortamda tutulmaya çalışılması gerekmektedir. Hekim önerisi ile tedavide kortikosteroidler verilir; ateş varsa, ateş düşürücüler kullanılabilir. Bol sıvı alımı sağlanması; ıhlamur, nane, ada çayı, papatya çayı gibi sıvılar tüketilmesi uygun olacaktır. Bakteriyel krup tedavisi viral krup tedavisi gibidir. Ayrıca antibiyotik kullanmak gerekir. Ağır seyreden bakteriyel krupta yoğun bakım tedavisi gerekebilir.

Krup Hastalığından Korunma
Krupun tekrarlama olasılığı yüksektir. Ancak bir çocuk sık sık krup geçiriyorsa, alerji veya reflüden kaynaklanan problemleri araştırmak gerekir. Çocuğu hasta kişilerden uzak tutmak, erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırmak önemlidir.

Evde hasta çocuk dışında başka çocuklar varsa onların da hasta çocukla aynı ortamda tutulmaması rahatsızlığın diğer çocuklara bulaşma ihtimalini azaltır. Çocukları birbirinden ayrı tutmanın yanı sıra hijyen konusunda titiz davranmak da rahatsızlığın ailenin diğer üyelerine bulaşmasına engel olur. Çocuk okula gidiyorsa rahatsızlığı döneminde okula göndermemek hem hastalığın yayılmasına engel olmak açısından doğru olur hem de çocuğun hastalığı daha rahat atlatması sağlanır.

Krup Sorunu Olan Çocukları Rahatlatma Yolları
Geceleri daha rahat geçirmesi için yüksek yastıkla yatırın,

Ev içinde bulunduğu ortamları nemli tutun,
Bulunduğu odayı düzenli olarak havalandırmayı ihmal etmeyin,
Krupla mücadele ettiği dönemde ağlamamasını sağlamaya çalışın çünkü ağlamak nefes almasını güçleştirir,
Düzenli olarak su içmesini sağlayın,
Evin içerisinde kesinlikle sigara içmeyin,
Grip ve nezle gibi sağlık sorunu yaşarsanız çocuğunuzdan uzak durun,
Oda kokusu, deodorant, parfüm gibi şeyler kullanmayın,
Beslenmesinde vitamin almasına özen gösterin, hazırlayacağınız ev yapımı çorbaların da onu rahatlatacağını aklınızda tutun,
Nefes almasını güçleştirecek bedenini sıkıca saran giysiler giydirmeyin.

acıbademhayat

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2022, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER