Neden badem yemeliyiz

Neden badem yemeliyiz

 
Kabuklu yemişlerin en çok posa içerenlerinden biri olan bademi çiğ tükettiğinizde pek çok faydasını göreceksiniz.

 
Bademin Faydaları
Badem, lezzeti ve sağlığa katkıları nedeniyle birçok insan tarafından tüketilen bir yemiş. Tabii sağlığa katkısı, doğru miktarda ve şekilde yendiğinde geçerli olur. Tekil doymamış yağ asitleri, kötü kolesterolü düşürme etkisi, tok tutması gibi pek çok yararını görebileceğiniz bademi günde 25 adet, çiğ olarak tüketmeniz gerekir. Bademin faydaları…


1. E Vitamini Deposu
Güneşten gelen ultraviyole ışınlar ile oksidatif stres cilde hasar verip erken yaşlanmaya neden olurken, bademde bulunan E vitamini antioksidan içeriği ile serbest radikallerle savaşarak cildi korur.

2. Kötü Kolesterole Karşı Savaşçı
Kanda kötü kolesterol (LDL) seviyesinin yüksek olması kalp-damar hastalıkları riski ile ilişkilendirilir. Her gün yaklaşık 20 adet çiğ badem, kötü kolesterolü belirgin şekilde düşürür, bu da kişilerin kalp hastalığı riskini azaltır.

3. Lif Zengini
Badem karbonhidrattan fakir, yağ ve posadan zengin olması nedeniyle tok tutma özelliğine sahip. Yağ ve posa içeriği ile kan şekerini dengede tutmak, tokluk sağlamak ve kabızlığı önlemek gibi etkileriyle kilo kontrolüne yardımcı olur.

4. Tok Tutup Kan Şekerini Düzenler
Tok tutucu özelliğinin yanı sıra ayrıca meyve gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerin yanında badem tüketilmesi kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler.

5. Tansiyonu Dengeler
Yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliğinde kan basıncının yükseldiğini ortaya koyuyor. Yüksek kan basıncı ise kronik hipertansiyona neden olabildiği gibi, kalp krizi ve inmeye de yol açabilir. İçeriğindeki magnezyum ile magnezyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olurken, bu risklere karşı korur. Ancak kan basıncını yükseltmemesi için tuz ile kavrulmamış çiğ badem tercih edilmesi gerekir.

6. Bağırsakları Hareketlendirir
Yağlı yiyecekler bağırsaklardaki kasların kasılıp gevşemesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerinin artmasına neden olur. Posadan zengin yiyecekler ise bağırsağa su çekerek bağırsak hareketlerini artırır. İçeriğinde bulunan yağlar ve posa sayesinde kabızlığa iyi gelir.

7. Kalsiyum ve Magnezyumla Kemikleri Güçlendirir
Kemik sağlığı için yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum tüketimi önemli. Özellikle süt ve yoğurt tüketmeyen ya da vegan kişilerde badem tüketimi magnezyum ve kalsiyum içeriği ile eksikliklerin giderilmesine yardımcı olarak kemikleri güçlendirir. Badem sütü de veganlar için iyi bir alternatiftir. Glutensiz beslenen kişiler için de badem unu bir tercih olabilir.

8. Kötü Kolesterolü Önler
Kötü kolesterolün (LDL) yüksek olması damar sertliğine neden olurken, damar sertliği ise kalp krizi ve inme gibi durumlara yol açabilir. Badem E vitamini içeriği ile damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.

9. Kansere Karşı
Badem kilo kontrolüne yardımcı olması, antioksidan içeriği ve posa içeriği sayesinde kansere karşı koruyucudur. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda badem tüketmenin kolon kanserine karşı koruyucu olabileceği belirtiliyor.

acıbademhayat

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER