Neden çok üşürüz

Vücudun haber mekanizması olan üşüme, önemli hastalıkların da habercisi olabiliyor. Bu nedenle aşırı üşümeyi göz ardı etmeyin.

Neden çok üşürüz

Üşüme Önemli Hastalıkların da Belirtisi Olabilir
Kış mevsimi gelince montlar, botlar ortaya çıkar. Dışarıda geçirdiğimiz vakit de kısalır ve hemen eve koşmak isteriz. “Çok üşüdüm” cümlesini de sıkça söylüyor olabilirsiniz. Kuşkusuz kış ve soğuk denilince akla hemen ‘çok üşümek’ geliyor. Üşümek, çevre ısısının ani değişikliğine yanıt olarak ortaya çıkıyor; deri-damarlar ve kaslar koordineli olarak kasılıp-gevşeyerek, ısı değişikliğine yanıt vermeye çalışıyor. Ama çok üşümenin sadece soğuktan olabileceğini düşünmeyin. Çünkü vücudun haber mekanizması olan üşüme, önemli hastalıkların da habercisi olabiliyor. Bu nedenle üşümenin özellikle sürekli hal aldığı veya başka yakınmaların da eşlik ettiği durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekiyor.


Çok Üşümenin Bir Nedeni Grip
Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürre gibi hastalıkların ilk belirtisi üşüme, titreme ve ateş olabiliyor. Uygun tedavi olmadıkça üşümenin öncülük ettiği titreme, ateş ve yaygın vücut ağrıları şeklindeki sorunlar devamlılık gösterebiliyor. Doktorunuzun muayenesi ve uygun tedavi sonucunda başta üşüme olmak üzere diğer yakınmalar da son buluyor.

Kan Şekeriniz 50’nin Altındaysa…
Çok üşümenin nedenleri arasında hipoglisemi de sayılıyor. Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl veya altına düşmesi ‘hipoglisemi’ olarak adlandırılıyor. Ülkemizde 20 yaş üzerindeki her 10 kişiden birinde görülen hipoglisemi, hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Aksi halde bayılma, kalıcı veya geçici beyin fonksiyon değişiklikleri gibi hasarlar bırakabiliyor. Ayrıca sık tekrarlayan hipoglisemi atakları, hatalı beslenme ve kilo alımı diyabetin oluşma riskini yükseltiyor. Önlem alınmazsa kişilerin üçte birinde 10-15 yıl sonra diyabet gelişebiliyor.

El ve Ayak Üşümesi
El ve ayak üşümesinin altında toplumda ‘kansızlık’ olarak bilinen anemi hastalığı yatabilir. Önemli bir sağlık sorunu olan ve oldukça sık görülen anemi hastalığına kadınlarda daha sık rastlanıyor. Bunun sebebi ise yetersiz beslenme, katı diyet uygulama, aşırı kan kaybetme (uzun adetler nedeniyle) veya sindirim sisteminde emilim eksikliği olabiliyor. Tedavi olmadıkça üşüme ile başlayan halsizlik, çabuk yorulma ve çarpıntı gibi belirtiler giderek ilerliyor ve yaşamı olumsuz hale getiriyor.

Hangi Vitaminlerin Eksikliği Üşümeye Neden Olur?
B12 vitamini, demir, C vitamini ve folat eksikliği anemiye neden olarak çok üşümenin bir belirtisi olabilir.

Anoreksiya Üşüme Sebebi
Yetersiz beslenme ve vücutta yağın az olması, anoreksiya ve bulumiya gibi yeme bozukluklarının bir belirtisidir. Yeme bozukluğu olan kişiler ılık havalarda bile kazak türü kalın kıyafetler giymek isterler ve süreli üşümekten yakınırlar. Vücuttaki yağlar, enerjiyi depolayarak vücut ısısını korur ve soğuğa dayanmaya yardımcı olur. Yeme bozukluğu olan kişilerde bu mekanizma çalışamaz, hatta bazı kişilerde hipotermi (vücut ısısının aşırı düşmesi) görülebilir.

Tiroit Sorununuz Mu Var?
Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroit bezinin sağlıklı çalışması tüm sistemlerin uyum içinde olmasını sağlıyor. Çok veya az çalışması durumlarında ise üşümenin yanı sıra kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen sürekli yorgunluk hissi, saç dökülmesi, kabızlık, istemsiz kilo alımı gibi ciddi sonuçlara kadar değişen klinik durumlar görülebiliyor.

Kan Dolaşımı Sağlıklı Değilse…
Damar sistemini ilgilendiren damar tıkanıklığı ve vasküler endotel hasarı gibi hastalıklarda kanlanmanın yetersizliği, ilgili organların beslenme bozukluğu veya lokalize bölgelerin hassasiyeti nedeniyle özellikle bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu gelişebiliyor. Şikayetin devam etmesi durumunda ilgili uzman hekime başvurmak yaşamsal önem taşıyor.

Sorun Sinir Sisteminde mi Yatıyor?
Sinir-ileti sistemi hastalıklarında üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında nöropatiler, kas hastalıkları veya multiple skleroz gibi sistemik, ilerleyici hastalıklar yatabiliyor. Özellikle de ailede benzer hastalık öyküsü varsa zaman kaybetmeden ilgili hekime görünmek gerekiyor.

Ateşsiz Üşüme Titreme
Özellikle cildi tutan, belirli bir bölgede veya tüm sistemlerle ilişkili olan dermatomiyozit gibi cilt hastalıklarında kızarıklık, döküntü, sulanma ve kepeklenme gibi belirtilerden önce üşüme, titreme, lokal hassasiyet ilk yakınmalar olabiliyor. Bu belirtileri ciddiye alıp, hekime görünmek gerekiyor, aksi halde tedavi şansı azalıp, hastalığın ilerlemesi hızlı olabiliyor.

Ayakların Üşümesinin Nedenleri
Ayakların soğuk olması vücudun verdiği normal bir tepki olabilir. Ancak ayakların üşümesi bazen anemi, diyabet gibi hastalıklardan kaynaklanır. Ayak üşümesinin bir rahatsızlığa işaret ettiği belirtiler:

Ellerde ve ayaklarda hissedilen ağrı ve güçsüzlük
Soğuğa duyarlılık
Üşüme durumunda ya da stresliyken ciltte renk değişimlerinin görülmesi
Isınırken ya da stresten arınırken uyuşukluk hissi
Ayakların üşümesinin nedenleri şöyle sıralanabilir:

Diyabet (Periferik nöropati ve periferik arter hastalığı sorunuyla karşılışabilir)
Hipotiroidi
Raynould Hastalığı
Anemi
Buerger Hastalığı
Yüksek kolesterol
Stres
Hamilelikte Çok Üşümenin Nedenleri
Anne adayları hamilelikte döneminde genellikle sıcaktan şikayet ederler. Bunun sebebi değişen hormonlar ve kan akışıdır. Ancak bazı kadınlar da hamilelikte üşümekten şikayet ederler. Bu, her zaman sizin veya bebeğinizin sağlık sorunu olduğunun bir göstergesi değildir. Öte yandan hamilelikte hipotiroidi de bir üşüme nedeni olabilir. Hamilelikte hipotiroidi kimi zaman zor farkına varılan bir rahatsızlıktır, zira kabızlığın ve yorgunluğun hamilelikten kaynaklandığı düşünebilir. Bu nedenlerle hamilelikte hissettiğiniz üşüme için mutlaka doktorunuza danışın.

Üşümeye Ne İyi Gelir?
Vücudun ısı kaybını önlemek için ne çok ince ne çok kalın giyinin. Vücut ısısını hapsedip koruyacak şekilde, termal özellikli kıyafetleri tercih edin.
Beslenmenize dikkat edin, yetersiz veya gereğinden fazla kalori almayın.
Bağışıklık sisteminizi vitaminlerle destekleyin.
Spor vücudun ısı dengesini korumak için önemli. Bu nedenle kış mevsiminde de sporu ihmal etmeyin.

acıbademhayat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER